Diyarbakır’da “İnancına sahip çık” eylemi

İkra Eğitim – Der Genel Merkezi tarafından Diyarbakır AZC plaza önünde saat: 13: 00’de “Sesimize Ses ver, İnancına sahip çık” konulu basın açıklaması, yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Miting gibi yapılan basın açıklamasına kadınların yoğunlukta olması dikkat çekti. Gruplar halinde eylemin yapılacağı yere akın eden gençler, ellerinde Mehmet Akif Ersoy’un “Bacımın örtüsü, batmakta rezilin gözüne, acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne” sözü bir bez parçasına yazılarak taşındı. “Örtüye, inancına, kimliğine sahip çık”, “Benim başım örtülü onların kalpleri” , “Yasakçılar yenilecek, direnenler kazanacak” şeklinde pankartların açıldığı eylemde, sık sık tekbirler getirildi.Basın açıklamasını İkra Eğitim – Derneğinin gönüllülerinden Mehmet Eroğlu okudu. Eroğlu; yıllardır devam eden ve binlerce insanın mağduriyetine; Müslüman halkın uğradığı kıyım, zorbalık ve zulümlere, İslam’a ve kutsal değerlerine yapılan saldırılara ve yeni nesilleri ifsad için kurulan tuzak, hile ve komplolara karşı seslerini yükseltmek, tepkilerini ortaya koymak, taraflarını belli etmek ve Müslüman halkların birlikteliğini göstermek için toplandıklarını söyledi.

Dipçiklerle, işkencelerle, joplarla, ikna odalarıyla, yasaklarla, fişlemelerle, okuldan atmakla ve örtülü kızları okul kapılarından çevirmelerle yaptırılmak istenilen İslam düşmanlığı olduğunu belirten Eroğlu; aynı gaye ile çocuklara, törenlerde zorla antlar söyletilerek farklı duygular verilmeye çalışıldığın söyledi. Eroğlu; İlkokuldan Meclise kadar her alan ve kurumda dayatma ve baskılarla bu zulümlerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Zulüm Örtbas Ediliyor

Müslüman halkın İslami değerlerinden, inancından, Hakk’a taraftar olmaktan dolayı birçok katliam, sürgün, işkence ve baskı gördüğünü ifade eden Eroğlu; Bu zulümleri yapanların zulümleri örtbas edildiğini ve zalimlerin kollandığını belirtti. Lice’de masum bir kız çocuğu havan topuyla katledildiğini hatırlatan Eroğlu; sorumluların ortaya çıkartılması yerine hesap sorulamaz kulelerin sakinleri tarafından bu zulmün görmezden gelindiğini dile getirdi.

İfsada Karşı Birlik Olalım

Her gün bir genç kızın değişik şekillerde kandırılarak özgürleştiğine inandırılarak fuhuş çetelerinin eline düşürüldüğünü ifade eden Eroğlu; Toplumu ifsad eden bu çeteler kimi yetkililerden destek gördüklerini söyledi. Eroğlu; “Bu zalimler oynadıkları oyun ve hileleri görmediğimizi, farkında olmadığımızı sanıyorlar. Hayır, Vallahi onların bu ifsad çalışmaları apaçık ortadadır. Müslüman halkımız tarafından her yönüyle bilinmektedir Öyleyse gelin bu ifsada karşı birlik olalım. Bu ateş evimizi, ailemizi, çocuklarımızı sarmadan harekete geçelim. sesimizi yükseltelim.” dedi.

İnsanların İnançları ve Örtüleriyle Uğraşmaktan Vazgeçin

Sayın Cumhurbaşkanının eşi olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığının”Haydi, kızlar okula!” kampanyasını hatırlatan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanların inançları ve örtüleriyle uğraşmaktan vazgeçin. Ya İmam Hatip ilköğretimleri açın, isteyen istediğini seçsin veya sekiz yıl mecburi eğitimde 5+3 ile İmam Hatip ortaokullarımızı geri verin. Yüksek öğretime hiçbir sınırlama getirmeyin. Özel alan, kamusal alan ayrımı yapmadan ve sınırlama olmadan hayatın her alanında başörtüsü dâhil inancın tüm gereklerinin yerine getirilmesi önündeki engelleri kaldırın. Ayrıca Hükümet, samimi ve tutarlı bir tavır sergilemek istiyorsa, hazır açılımlar da gündemdeyken, örtü zulmünü de giderecek düzenlemeleri de yapmak zorundadır.”

Örtü Gelenek Olarak Yansıtılıyor

Eroğlu; zaman zaman akla ziyan açıklamalarla bu ilahi emri küçümseyen, yok sayan ve aşağılayan söylemlere şahit olduklarını vurguladı. Eroğlu sözlerini şöyle devam ettirdi: “Örtüyü sadece ninelerimize hasretmeye çalışan, bunu gelenek olarak addeden ve böyle yansıtmaya çalışan çevrelere de diyeceğimiz şudur; ‘Müslüman halkın inançlarını Allah’ın gönderdiği şekliyle kabul edin, uygulamasanız bile bu tür açıklamalarla, inançlarımızı tahrife yeltenmeyin. Örtünme emri Peygamber hanımları, örnek bir nesil olan sahabe hanımları ve nice mü’mine tarafından nasıl uygulanmışsa, öylece uygulanmaya devam edecektir, velev ki dünyevi diplomaları kazanmaya engel görülse bile!”

İslam’ı Yaşamak Suç Sayılmakta

Her türlü ahlaki yozlaşmanın doruğa çıktığı bir zamanda örtü zırhına bürünenlerin el üstünde tutulması gerekirken, erdemlilik ve hayâ suç sayılarak bu insanların sosyal hayatın dışına itildiğini belirtti. Eroğlu; “Bizler, bu zihniyet ve yaklaşımı nefretle reddediyor ve Rabbimizin emrini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bu yasakçı zihniyeti Rabbimize şikâyet ediyor ve bu zihniyetin sahiplerini de Rabbimizin azabı ile korkutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Allah’ın Emri Pazarlık Konusu Olamaz

İlk önce herkesin kendi çocuğuna sahip çıkmasını isteyen Eroğlu; Örtülerini, iffetlerini muhafaza etmelerini tavsiye etti. Eroğlu; “Müslüman halkımız çocuklarını mutlaka Kur’an ahlakıyla yetiştirsin. Aksi takdirde Allah korusun çocuklarımızın inancının tamamıyla tehlikeye düşmesiyle karşı karşıya kalırız. Biz buradan bütün dostlarımıza da şunu söylüyoruz. Allah’ın emir ve yasakları her şeyin üstünde bir kıymettir. Allah’ın bir tek emrini çiğnemeye bütün dünyayı teklif etseler, tereddütsüz elimizin tersiyle itmeliyiz. Evet, dostlar örtü Allah’ın emridir. Allah’ın biz Müslümanlara farz kıldığı bir emirdir. Bu emrin terk edilmesi, kabul edeceğimiz bir husus ve pazarlık konusu değildir” dedi.

Müslümanların İnancına ve kutsal değerlerine saldırıp, hakaretlerde bulunanlara seslenen Eroğlu; düşmanlık ve zulümlerinden vazgeçmelerini istedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan insanlar daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı..

Kaynak: M. Salih Keskin – Nurettin Akçay / İLKHA

Bir cevap yazın