Kocaeli: Halkın vicdanını seslendirmekten vazgeçmeyeceğiz

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 234.hafta basın açıklamasını 10 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 12.30’da İzmit Sabri Yalım insan hakları parkında yaptı.Basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin Tahtacı okudu.gündem konusu başörtüsü ve Mescidi Aksa işgali idi.Basın açıklamasının tem metni aşağıdadır.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Çok kıymetli basın mensupları,Değerli misafirler.

234.haftasına ulaştığımız Başörtüsü Eylemine hoş geldiniz. Bıkmadan, usanmadan haftalardır sürdürdüğümüz mücadelemizde bizleri bu güne kadar yalnız bırakmayan gönül dostlarımıza en kalpten duygularla teşekkürlerimizi arz ediyorum.Başörtüsü yasağı devam ediyor. Toplumsal muhalefetin temel dinamiğini teşkil etmesi gereken kesimlerin bu yasak karşısındaki itirazları gittikçe azalıyor, sesler kısılıyor. Başa çıkamadığımız bu zulüm zamanla kabulleniliyor, bıkkınlığa yol açıyor.
Bunca yıldır sağdan veya soldan zulmün unutulmasını, üzerine ölü toprağı serilmesini isteyenlere karşı, direnişi ayakta tutan inancımızla başörtüsüne özgürlük talebini her zaman haykıracağız. Zulmü yapanları ve destek olanları unutmayacağız, unutturmayacağız.

Mazlum Der ve İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri uzun süreçli ve ilkeli mücadeleleri ile her konuda olduğu gibi başörtüsü konusunda da toplumun vicdanı olmayı sürdürecektir. Ülkemizin tarihinde çok büyük bir kara leke olan başörtü yasağını, hakların iadesine kadar sürdüreceğimizi belirtirken, son zamanlarda dünya gündemini meşgul eden ve tüm İslam alemini derinden yaralayan Filistin içinde buradan tüm kamuoyunu seslenmek istiyoruz,Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı işgal eden siyonist vahşetinin bir son bulmasını istiyoruz. Bunun için İslam ülkelerine diplomatik olarak harekete geçmelerini bekliyoruz.

Filistin’ de akıl almaz vahşetler insanları yurtlarından ve mescidlerinden kovmak için çabalayan İsrail’e karşı tek vücut olmaya davet ediyoruz. Filistin’de katledilen kardeşlerimizin acısı yüreğimizde hissediyoruz ve bu işkencelerin bir an önce son bulmasını diliyoruz. Her geçen gün Filistin topraklarını, İsrail’e katan ve yerleşim yerlerini yağmalayarak buraları Yahudileştiren siyonist güçlere karşı, Filistin’deki bir avuç direnişçi kardeşlerimiz harekete geçmiş, hayatlarının pahasına bu mücadeleyi sürdürmektedir. Bu direnişte tüm İslam aleminden destek bekleyen Filistinli kardeşlerimiz, Mescid-i Aksa’ da nöbet tutmakta ve tüm Müslümanları mabedi ve ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ yı kanlarının son damlasına kadar savunmaktadır.

Filistin’deki vahşet, tek bir ülkeyi ilgilendiren bir vahşet değildir, Siyonist güçler yalnızca Filistin’i değil tüm Müslümanların ilk kıblesini işgal altına almışlardır. Bundan dolayı tüm Müslümanları daha duyarlı olmaya ve yöneticilerimizi de bir an önce harekete geçmeye davet ediyoruz. Yıllardır bitmek tükenmek bilmeyen işgalcilere Müslümanları katleden Siyonist güce karşı bu gün daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmak zorundayız. Mescid-i Aksa’ da direniş gösteren Müslümanları döven, öldüren ve tutuklayan Siyonist güçler, Orta doğuyu kana bulamış ve bölgedeki huzuru tam anlamıyla bozmuştur. Bizlerde Filistin’ deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyor ve direnişlerinde kendilerine başarılar diliyoruz.

Ülkemize, demokratik açılımla birlikte barış ve huzur ortamı gelmesi gerekiyorken bu açılımın içinin doldurulamaması ve iktidarın çekingen davranması sözü yine silahların gücüne bıraktı. Hayalini kurduğumuz barış ortamının tesisi için silahların susması tüm alanlarda demokratikleşmeye gidilmesi gerekiyor. Hükümet, iktidar olmanın gereğini yerine getirmeli ve bu açılımı sahici projelerle desteklemelidir.

MAZLUMDER KOCAELİ ŞUBESİ BAŞKANI ÇETİN TAHTACI

Bir cevap yazın