Katil uçaklar konusunda halkı yanıltan kim?

Konya’da israil işgal güçlerine ait katil uçakların tatbikat yapmak için bu kez gelmeyecek oluşu Türkiye ile korsan devlet israil arasında yeni bir gerilim şeklinde yorumlanıyor. Konuyla ilgili Hükümet kanadından gelen açıklamalar ise çelişkili. Başbakan Erdoğan farklı konuşuyor, yardımcısı Cemil Çiçek başka… Dışişleri’nin açıklaması da Çiçek’i destekler mahiyette. Bakalım. Başbakan Erdoğan, El Arabiya TV’sine verdiği demeçte, Anadolu Kartalı Tatbikatı konusunda halkın sesine kulak verdiklerini söyledi. “Halkın vicdanına sözcülük ettiklerini” belirten Erdoğan, halkın tatbikata İsrail’in katılmasını istemediğini, bu nedenle tatbikatın uluslararası bölümünü ertelediklerini ifade etti. Şayet halkın vicdanını dinlemeye devam edeceklerle güzel ama reel pratikler halkın meydanlardaki ve kamuoyu anketlerindeki sesine konjonktür müsade etmediğinde pek de kulak asılmadığını ortaya koyuyor.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in sözleri ise adeta Başbakan’ı yalanlıyor. Gazetecilerle yaptığı toplantıda, tatbikata İsrail’in katılmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın istemediğine ilişkin soruya Cemil Çiçek “Yok öyle bir şey. Tatbikat Hava Kuvvetleri’nin bir etkinliği. Etkinliğe kimlerin katılıp katılmayacakları na kendileri karar verir, Genelkurmay da uygun görür. Hükümetin bu konuda bir müdahalesi yok.” karşılığını verdi.

Konuyla ilgili diğer bir gelişme ise adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubundan geldi.  Yetkiliye göre  krizin asıl nedeni israil’in insansız hava araçları Heron’ları Türkiye’ye bir türlü teslim etmemesi. Dışişlerinden yapılan açıklamada ise “tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkartılması doğru değildir.” denildi.

Tüm bu açıklamaları alt alta koyunca birisinin kamuoyunu yanılttığı anlaşılıyor.

Bakalım bu seferki açıklamalar da “one minute” çıkışının lafta kalması gibi mi olacak?

Platform Haber

One thought on “Katil uçaklar konusunda halkı yanıltan kim?

  • desene bu konuda ikili oynuyoe halka karşı şov yapıyorlar.

Bir cevap yazın