Açlıkla boğuşanlar 1 milyarı aştı

BM’ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı’na (WFP) göre, 2009 yılında 1 milyar 20 milyon kişi gıdasız kaldı. Dünya’da açlığa ilişkin yıllık raporda, 2009’da, bir önceki yıla göre yaklaşık 100 milyon kişinin daha aç kaldığı ve bunun son 40 yıldaki en yüksek aç sayısı olduğu vurgulandı.“TAHAMMÜL EDİLEMEZ BİR ARTIŞ”

FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf da yaptığı açıklamada, “Aç insanların sayısındaki artış tahammül edilemez noktada” dedi.

Açlık sorununun yok edilmesi için dünyanın ekonomik ve teknik imkânlarının bulunduğunu vurgulayan Diouf, açlığın sonsuza kadar yok edilmesi için daha güçlü siyasi irade ortaya konamadığını belirtti.
Rapora göre, yardımların ve tarım yatırımlarının azalması son 10 yıldır açların sayısını sürekli artırdı ve bu gidiş değiştirilmezse uluslararası toplumun daha önceki yıllarda ortaya koyduğu, 2015’e kadar açların sayısının azaltılması hedefine ulaşılamayacak.

Açlıkla mücadele konusunda 1980’ler ve 1990’ların başında elde edilen başarıların ardından gıdasız kalan insanların sayısı 1995’de artmaya başladı.

(Kaynak: Vakit)

Bir cevap yazın