Akyazı: Başörtüsü yasağı insanlık suçudur

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu 141. hafta eylemini gerçekleştirdi. Basın açıklamasını platform adına Mahmut Alemdar okudu. Açıklamada Antalya’lı ailelere destek mesajı gönderildi.

Basın açıklamasının tam metni:

Ülkemizde inandıkları gibi yaşamalarına imkan sağlamayan insanların, başörtüsü mağdurlarının yanında yer almanın da suç olduğu iddia edenler bilmelidirler ki kendileri insanlık suçu işliyorlar.

Antalya’da yapılan başörtüsüne özgürlük eylemine destek verdikleri için Antalya savcılığınca takibata uğrayan kardeşlerimiz açık bir haksızlık ve hukuksuzlukla karşı karşıyadırlar. Ülkemizde hiçbir dayanağı olmayan yasaklara karşı mazlumların yanında yer alanlar bu tür baskı ve yıldırmalara boyun eğmeyeceklerdir.

Yasakçı zihniyetin çirkin bir örneği Giresun’da Demet ÖZDEMİR başörtülü olduğu için geziden alıkonulmasıyla gördük. Yapılan bir işgüzarlıktır, had bilmezliktir. Milli eğitim yetkilileri yerlerini korumak adına lafı gevelemekteler. İktidar artık kalıcı çözümleri biran evvel uygulamaya koymalıdır.

Özgür-Der genel başkan yardımcısı Kenan ALPAY ülkemizdeki eğitim ‘öğütüm’ anlayışını eleştirdiği için yargılanıyor. Düşünce açıklamak ne zamana kadar suç olacak. İfade ve inanç özgürlüğünün önündeki engeller biran önce kaldırılmalıdır.

Anadolu kartalı tatbikatı konusunda halkın sesine kulak verdiklerini ifade ederek katil işgalci İsrail’in uçaklarının tatbikatta yer almamasını olumlu buluyoruz. Peşinde özürlerin gelmemesini umuyoruz.

TRT’de yayınlanan ayrılık dizisi konusunda hükümet yetkililerinin farklı telden çalmalarını bir türlü anlam veremiyoruz. Dizinin yayını ‘soğuk kanlı’ katiller istedi diye Filistin dramını anlatan yayın kaldırılmamalıdır.

Zalimler istemese de Allah C.C. nurunu tamamlayacaktır. Gelecek hafta 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

 

Bir cevap yazın