Kocaeli: Kütahya ve Antalya ile dayanışma içindeyiz

Kocaeli İnanç özgürlüğü Platformu, 235.hafta basın açıklamasını 17 Ekim 2009 Cumartesi günü, saat 12.30’da , İzmit Sabri Yalım İnsan hakları parkında yapıldı.Basın açıklamasının konusu bazı belediyelerin kanunda olmayan yasaklarla, giyim tarzından dolayı keyfi olarak resmi işlemleri yapmayışıydı. Eylemde başörtüsü direnişine başlayan Kütahya’ya da selam gönderilirken, Antalyalı ailelere de destek mesajı verildi. Açıklamayı ise platform adına MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi Sezer Çorman okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli basın mensupları siz çok değerli özgürlük savunucuları 235. haftaki basın açıklamamıza hoş geldiniz.

235 haftadır bu meydanda ve Türkiye’nin çeşitli ilerinde ve ilçelerinde başörtüsüne özgürlük mücadelesi verilmektedir. Kocaeli’ de başlayan bu mücadele halkasına en son Kütahya eklendi. Kocaeli’ den bu özgürlük mücadelesine başlayan arkadaşlarımıza bu uzun soluklu mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Kocaeli’ den başlayan direniş zincirinin halkası inşallah tüm yurdu kaplayacaktır.

Bir yandan direniş yayılırken ve ülkemizde demokrasi adına sevindirici gelişmeler olurken maalesef başörtüsü sorunu konusunda hala olumsuz birtakım gelişmelerle karşı karşıyayız. Antalya’ da başörtüsüne özgürlük mücadelesi veren kardeşlerimiz hakkında Antalya cumhuriyet savcılığının açtığı dava başladı. Antalya cumhuriyet savcılığı eylemlere çocuklarıyla gelen anne ve babalara velayet hakkını kötüye kullanma ve çocukların ruh sağlığını bozmak gerekçesiyle anlamakta zorlandığımız bir davaya imza atmıştır. Sayın yetkililere buradan sesleniyoruz.

Bizim çocuklarımızın ruh sağlığı onların kılık ve kıyafetine karışılması yüzünden ve onlara kılık kıyafetinden dolayı baskı yapılması yüzünden bozulmaktadır. Antalya’ da ki bu davayı yakından takip edeceğiz. Antalya’daki kardeşlerimiz sizin bu direniş mücadelenizde yanınızda olduğumuzu deklare ederiz.

Yine diğer bir önemli olay Giresun da yaşandı Giresun imam hatip lisesi son sınıf öğrencisi Demet Özdemir’in başörtülü olmasından dolayı milli mücadele destanının yazıldığı yerleri tanıtmak amacıyla yapılan geziye götürülmemesidir. Kafileden sorumlu müdür yardımcısı Demet Özdemir’i otobüsden başörtülü olduğu için indirmiştir Milli mücadele yıllarında sen kapalısın milli mücadeleye katılamazsın denmedi hatta bildiğiniz gibi Kahramanmaraş’ ın kurtuluşunu başörtüsüne uzanan bir el tetikledi.

Kadınların başörtüsünün altına taktığı boneyi devrim kanunlarına aykırı olarak bulan başkan, beldede boneli kızların fotoğraflarını uygun bulmayarak nikâh kıydırmıyor. Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Gürpınar Belediyesi evlendirme memurluğu, başörtüsünün altına takılan boneli fotoğraflı evlenme müracaatlarını, ‘yönetmeliğe uygun değil’ diye kabul etmiyor.

Avustralya’da yaşayan ve evlenmek üzere ailesiyle birlikte memleketi Denizli’ye giden gurbetçi Ramazan Acar ve nişanlısı Cennet Güngör, 24 Eylül’de nikâh randevusu almak için gerekli evraklar ve istenen fotoğrafla Gürpınar Belediyesine başvurdu. Evrakları teslim alan Mehmet Eryılmaz isimli nikâh memuru, Ramazan Acar’ın nişanlısının getirdiği yüzü ve alnı görünen başörtülü ve boneli vesikalık fotoğrafları, nikâh için uygun olmadığı gerekçesiyle geri çevirdi. Kanunların izin verdiği ve nüfus müdürlüklerince kabul edilen fotoğrafların belediyenin kabul etmemesinin gerekçesinin araştırılması gerekmektedir. Yetkilileri yapılan haksızlığı düzeltmeye, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemleri yapmasına davet ediyoruz.

Bu meydanlarda yaşanan tüm haksız uygulamalara kim olursa olsun zalime karşı, kim olursa olsun mazlumdan yana tavır takınarak teşhir etmeye devam edeceğiz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi Sezer Çorman

Bir cevap yazın