Kütahya: Sustukça bıkkınlık artar, susmayın!

MAZLUMDER Kütahya Şubesi tarafından 2. başörtüsüne özgürlük eylemi yapıldı. Eylemde platform adına açıklamayı MAZLUMDER Kütahya Şube Başkanı Lütfiye ÖZKUL okurken, eyleme Konya İnanç Özgürlükleri Platformu mensupları da destek verdi. Açıklama sonunda eylem yerinde değişiklik olduğu ifade edilerek, bundan sonraki açıklamaların Sevgi Yolu Küçük Hamam Parkı önünde yapılacağı duyuruldu.

Basın açıklamasının tam metni:

BAŞÖRTÜ SAĞLIK OCAKLARINDA YAŞLI KADINLARIN MUAYENESİNE ENGEL Mİ?

Saygı değer basın mensupları ve kıymetli halkımız;

Başörtüsü yasağı devam ediyor. Toplumsal muhalefetin temel dinamiğini teşkil etmesi gereken kesimlerin bu yasak karşısındaki itirazları gittikçe azalıyor, sesler kısılıyor. Başa çıkamadığımız bu zulüm zamanla kabulleniliyor, bıkkınlığa yol açıyor.

Bunca yıldır sağdan veya soldan zulmün unutulmasını, üzerine ölü toprağı serilmesini isteyenlere karşı, direnişi ayakta tutan inancımızla başörtüsüne özgürlük talebini her zaman haykıracağız. Zulmü yapanları ve destek olanları unutmayacağız, unutturmayacağız.

Kimseden bir lütuf, bir ayrıcalık değil yalnızca hakkımızı istiyoruz. Bu zorbaca yasaklar, inandığı gibi yaşayamayan insanları bir bunalıma ve öz saygı zedelenmesine itmektedir. Maalesef ki aradan geçen bunca zamana karşın hala inanç özgürlüğü ihlalleri bir kâbus gibi ülkemizin ve insanımızın üzerindedir. Fakat bizler biliyoruz ki hiçbir durum sonsuza kadar varlığını sürdüremez, elbet biter mutlaka yok olur ve kara bir leke olarak tarihte yerini alır.

Geçen haftalarda ulusal ve yerel gazetelerden şahit olduğumuz bir mesele ki bu zulmü apaçık gözler önüne sermekte. Gazetelerde yazılan iddialara göre 69 yaşındaki bir hanım, mide sancıları içinde gittiği sağlık ocağında muayene edilmek yerine, bir bayan doktorun “Siz niye kapalısınız?” sözlerine maruz kalmış ve muayene edilmemiştir. Bunun bir insan hakkı ihlali olduğu aşikârdır. Bu münferit bir olay olmasına karşın kamusal alanlarda başörtüsünün yasaklanmasının, kimi kamu görevlilerinin başörtülü vatandaşlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi uygulamasına cesaret vermekte olduğunu göstermektedir.

Bu tür keyfiliklere ve muamelelerdeki çifte standartların görmezden gelinmesine göz yumulamaz. Bir an önce demokrasi tam anlamıyla hayata geçirilmelidir. Bu münferit olay yalnızca bir örnektir. Bunun gibi kültürel siyasi ve etnik hangi alanda olursa olsun bir insan hakkı ihlali yaşanmışsa buna tepki gösterilmelidir. Ve bizler sadece inanç özgürlüğü değil tüm alanlarda her türlü hak ihlallerine karşı sesimizi çıkarmaya, “Kim olursa olsun mazlumdan yana, kim olursa olsun zalime karşı” olmaya devam edeceğiz.

MAZLUMDER Kütahya Şubesinin, Kütahya’da özgürlüklerin talep edilmesi amacıyla “Başörtüsüne Özgürlük” adı altında başlatmış olduğu; haftalık basın açıklamalarının yeri Belediye önünden Sevgi Yolu Küçük Hamam Parkı önüne alınmıştır. Bundan böyle her cumartesi saat 12.30 da sevgi yolunda ülkemizde adalet sağlanana kadar açıklamalarımıza devam edeceğiz. Tüm ilgilenenlere ve basına saygıyla duyurulur. Katıldığınız için teşekkür ederiz.

Lütfiye ÖZKUL
MAZLUMDER Kütahya Şube Başkanı

Bir cevap yazın