Van: Hukuk tanımaz keyfilikler sürüyor

Van Hak ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP), El-Kaide isnadıyla birçok insanın apar topar gözaltına alınmasıyla ilgili başlayan sürecin Müslümanları yıpratma girişimine dönüşmesini protesto eden bir eylem düzenledi. Van Sokağı’ndaki eylemde basın açıklamasını Mazlumder Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Değer okudu. Eyleme çok sayıda Vanlı destek verirken, hukuk tanımaz keyfiliklerin sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasının tam metni:

İki gün önce İstanbul, Bursa, Erzurum, Hatay, Sakarya, Konya, Batman, Adana ve Van’da eşzamanlı düzenlenen operasyonda yine el-Kaide isnadıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonların hedefinde çevrelerinde Müslüman kimliğiyle tanınanlar vardı.

Bu bağlamda ilimizde faaliyet gösteren bazı derneklere de baskınlar düzenlenerek aramalar gerçekleştirilmiş ve ancak kişi bazında işlenebilen suçlar ilimizin nadide dernekleri ile adeta ilişkilendirilmek istenmiştir.

Bundan önce Van’da yapılan operasyon gibi yine gece yarısı operasyonları tercih edilmiştir. Aralarında gündüz vakti çok rahat bir şekilde ulaşılabilecek kişilerin yoğun olduğu gözaltı listesinde gece yarısı operasyonunun tercih edilmesi ağır bir uygulama olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca yine bazı evlere ayakkabı ile girilmiş, dernekler ise uygunsuz bir tarzda aranmıştır.

“Yıllardır tekrarlana gelen bu tür baskılarla, hukuk tanımaz keyfiliklerle Batıya ve yerli İslam düşmanı darbecilere bakın biz Müslümanların da üzerine gidiyoruz mesajı mı verilmek isteniyor? ”

“Kimi yerli ve dış güç odaklarını memnun etmek için, ya da Ergenekon çetesiyle denge kurma adına birilerine zulmetmek adil mi? Bir tarafta topraktan fışkıran silahlarla ve kanlı provokasyonlarla darbe hazırlığı yapan çeteler, darbeciler, diğer yanda bir takım kitap ve CD’lerine el konan İslami eğitimle meşgul Müslümanlar. Bu tür baskınlar yıllardır tekrarlanır, birçoğu da sonradan bırakılır, çünkü herhangi bir suç unsuruna rastlanmaz, ama çektirilen sıkıntının hesabı da verilmez. Ama bir takım insanlara zulmederek bir yerlere mesaj verilir ve bu tür baskılarla başkalarına da gözdağı verilerek İslami çalışmalar yapacak olanlar sindirilmeye çalışılır.”

Gözaltına alındıktan sonra mahkemeye bile çıkarılmadan savcılıkça serbest bırakılan çok sayıda kişinin bulunması da esasında bu tezi doğrulamaktadır. Nihayetinde bu uygulamanın sonuçları gözaltına alınan kişiler açısından ağır olmakta ve toplum nezdinde terörist damgası yemekten kurtulamamaktadırlar.

VAHÖP olarak ayıklamanın bir an önce yapılabilmesi için gözaltı süresinin kısa tutulmasını ve şahısların bir an önce mahkemeye çıkarılmasını bekliyoruz.

Fuat DEĞER
Mazlumder Van şb. yön.kurulu üyesi

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU (VAHÖP) BİLEŞENLERİ

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ, İNSAN-DER, MAZLUMDER, MEMUR-SEN, UMUT IŞIĞI DERNEĞİ, ERDEM-DER, ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ, VAN İMAM HATİP MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ

 

Bir cevap yazın