Kütahya başörtüsü direnişçilerine polis tehdidi

10 Ekim Cumartesi günü, Kütahya Belediyesi önündeki alanda eylem yapan başörtüsü direnişçileri, 15 Ekim Perşembe günü polis ekipleri tarafından emniyete götürülerek önce sorgulandılar, ardından tehdit edildiler. Haksız ve hukuksuz başörtüsü yasağına tepki göstermek için Türkiye’nin birçok yerinde bir araya gelerek eylemler gerçekleştiren İnanç Özgürlüğü Platformu üyelerine Kütahya’da müdahale edildi. Kütahya’da ilk defa düzenlenen başörtüsü eyleminden sonra polis tarafından, eyleme katılarak haksız hukuksuz yasağa tepki gösteren Mazlumder’li yöneticilerin gözaltına alındığı öğrenildi.

ÖNCE GÖZALTI, ARDINDAN TEHDİT

Kütahya Belediyesi önünde gerçekleştirilen ilk eylem sonrası Mazlumder Şube Başkanı Lütfiye Özkul ile bir akrabası yolda yürürken polis ekipleri tarafından alınarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen iki kadına saatlerce uyarılar yapan Güvenlik Şube amirleri ve polisler “Kütahya ne Ankara’ya benzer, ne de Kocaeli’ne” diyerek gözdağı verdiler.

ÖZKUL, OLAYI VAKİT’E ANLATTI

Skandal olayı doğrulayan Mazlumder Şube Başkanı Lütfiye Özkul, “Teyzemin kızı ile sokakta yürürken bizi Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürdüler. ‘Eylemleri yapmayın’ diye bizi uyardılar. ‘Kütahya bunu kaldırmaz, burası diğer illere benzemez, insanları bıktırırsınız’ dediler” diye konuştu. Özkul, polise yaptıklarının hukuksuz bir girişim olduğunu hatırlatarak, “Kendilerine ‘Yasadışı bir iş yapmıyoruz. Sadece kanunların verdiği hakla haklarımızı arıyoruz’ dediğimde, Güvenlik Şube’dekiler, ‘Kütahya başka yerlere benzemez, herhangi bir provokasyon olursa gözünüzün yaşına bakmayız’ diyerek tehdit ettiler” dediğini söyledi.

MAZLUMDER AYAKTA

Kendilerine polis tarafından yapılan bu uyarı sonucu geçen cumartesi günü aynı yerde ikinci eylemlerini yapan başörtüsü mağdurları, bundan sonra ise bu eylemleri Sevgi Yolu denilen bölgede devam ettirmeye karar verdiklerini duyurdular. Emniyet güçleri tarafından yapılan tehdide karşın bu hafta sonu ise Mazlumder Genel Başkanı Faruk Ünsal ile İstanbul Şube başkanı ve beraberindeki avukat ekibi de eyleme katılarak bu olayı kınayacaklar.

Vakit- Aslan Değirmenci

 

One thought on “Kütahya başörtüsü direnişçilerine polis tehdidi

  • başörtüsü platformları kendi geleneğini oluşturmaya devam ediyor. bunlardan en göze çarpanı “tehditlere,engellemelere ve dahi ihanetlere rağmen yola devam etme azmi”.kütahya’da ki kardeşlerimiz kesintisiz eylem yoluyla “direniş” i seçmeden önce diğer platformları izlediler ve muhasebelerini yaptılar kuşkusuz.
    herkesin oturmak için bin tane mazeret ürettiği bir vasatta onların ahidlerine sahip çıkmak gibi tek bir sebepleri vardı. bizler tecrübelerimizden biliyoruz ki baskılar kardeşlerimizi yıldıramayacaktır. muhtemelen korkusunu başka -bazıları son derece ulvi!!-gerekçelerin arkasına saklayan yalancı pehlivanlar çıkacaktır şüphesiz lakin yürüyüş devam edecektir.
    kütahyalı kardeşlerimizin yanındayız. inşaallah önümüzdeki hafta eylemlerine destek için kütahya’da olacağız..

    bu arada Mazlumder’e de gerek genel merkez gerek şubelerinin desteği için teşekkür ediyoruz..başlangıçtan beri platformların yanında olan ve “sahici” destek veren tek ulusal STK oldular.

Bir cevap yazın