2009 AB İlerleme Raporunda kadınlar, engelliler ve başörtülüler

Dün, Avrupa Komisyonunun Türkiye için hazırladığı 2009 İlerleme Raporu hakkındaki görüşlerimizi öğrenmek isteyen Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Siyasi Bölüm Başkanı Müsteşar Diego Mellado’nun konuklarıydık. Bu ilk değildi tabi ki, her kritik aşamada, Komisyon kadın örgütlerini ve/ya ilgili sivil toplum kuruluşlarını davet ederek dinliyor. Bununla da kalmayıp, şehir şehir gezerek, örgütlerle kendi mekanlarında da buluşup, fikir alışverişinde bulunuyor. Gerçek bir iletişim için bu tarz bir çalışma önemli…

2009 İlerleme Raporu, bir cümle ile seçim sandıklarında başörtülü kadınların görev yapmasının engellenmesine atıfta bulunarak, başörtülü kadınların siyasal haklarını kullanamamalarını eleştiriyor. Ben Sayın Müsteşara, başörtülü kadınların sadece bu alanda değil, eğitim, çalışma, sosyal yaşam gibi pek çok alanda ayrımcılığa uğratılarak engellenirken, bunlara neden değinilmediğini sordum doğal olarak. Kendisi bu soruya uzun bir cevap verdi.

Başörtüsü yasağı hâlâ tabu

Özetlemem gerekirse Mellado şunları söyledi: “Evet başörtülü kadınlar geniş bir yelpazede ayrımcılığa uğruyorlar. Ancak bu konu Türkiye’de çok tartışılan bir mesele değil. Türkiye laik bir ülke ve kendi laikliğini tartışmıyor, bu yüzden başörtüsü yasakları gibi konular hala tabu ve AB Komisyonu da net bir tutum takınamıyor.” Bu cevaba karşılık, Türkiye’de yakın zamana kadar pek çok başka konunun da (Kürt meselesi, Ermeni meselesi gibi) tabu olduğunu, ama AB sürecinin ve AB kurumlarının desteğiyle bunların şu anda tabu olmaktan çıktığını hatırlatarak, pek çok kadını mağdur eden bu mesele konusunda da hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledim.

Ayrıca 2009 İlerleme Raporu’nun engelliler ile ilgili bölümü üzerine de konuştuk. Raporda bu bölüm ne yazık ki çok kısa tutulmuş. Bu alanda yapılmış çok önemli ve engelli haklarını gözeten yasal düzenlemelere rağmen, uygulamada, bazı bürokratik kurumların özel manevralarıyla, engelli çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine darbe vurulduğunu da konuştuk.

Görüşmemiz çok verimli geçti. Ancak söylemeden edemeyeceğim, AB Komisyonu’ndan gördüğümüz bu ilgiyi ne yazık ki, Başmüzakerecimizden göremiyoruz. Sebebi ne ola acaba?

Hidayet Şefkatlı Tuksal, Star
23.10.09

One thought on “2009 AB İlerleme Raporunda kadınlar, engelliler ve başörtülüler

  • Türkiyedeki dezavantajlı iki gurup “engelliler ve kadınlar” bu iki gurup heryerde ayrımcılığa uğruyor. Bu konulara dikkat cekilmesi farkındalık oluşturmak adına yararlı olacaktır…

Bir cevap yazın