Bir öğrenci de Mardin’de otobüsten indirildi!

Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi” kapsamında Mardin’den Çanakkale’ye düzenlenen gezide Giresun ve Muğla’da yaşanan olayın bir benzeri yaşandı.  Proje kapsamında Mardin’den Çanakkale’ye düzenlenen geziye katılmak üzere gezi otobüsüne binen Mardin Kız Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Merve Akgül geziye başörtülü olarak katılamayacağı gerekçesiyle Şube Müdürü Mehmet Eldem tarafından otobüsten indirildi.

Bu yapılanlar ayrımcılık değil mi?

Özgür Eğitim-Sen, başörtülü öğrencilerin gezi otobüslerinden indirilmesinin, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun ilk dersine aykırı olup olmadığını gündeme getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim gezileri projesi kapsamında Çanakkale’ye gönderilmek için seçilen Giresun İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Demet Özdemir ile Muğla Fethiye İHL öğrencisi Büşra Pirci’nin başörtülü oldukları için gezi otobüslerinden indirilmesini kınayan Özgür Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya sorumluluk alması için çağrı yaptı. Tokat İl Temsilcisi Beytullah Önce tarafından yapılan açıklamada “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrencilere yönelik “ayrımcılık” konulu ilk dersi vermiş, “Hiçbirimiz dışlanmak istemeyiz.” demişti. Lakin devam eden ayrımcı, dışlayıcı ve yasakçı uygulamalar, bu ilk dersten hiçbir ders alınmadığını ortaya koyuyor. Okullar açıldığından bugüne kadar geçen zaman zarfı süresince on binlerce başörtülü kız öğrenci; okul kapılarında, arkadaşlarının gözleri önünde başlarını açmaya mecbur bırakıldı, bırakılıyor. Başörtülü öğrencilerin, inançlarından ötürü okullarda uğradığı haksızlıklar yetmezmiş gibi şimdi de yasağın otobüslere sıçradığını görüyoruz… Müdürlüğün genelgesinde geziye katılan öğrencilerin okul forması hariç olmak üzere kılık-kıyafet kurallarına uymaları gerektiğinin belirtilmesi, yasakçılığa zemin hazırlıyor” denildi.

Yeni Asya

 

 

Bir cevap yazın