Kütahya: Mücadelemiz devam edecek

MAZLUMDER Kütahya Şubesi tarafından 25 Ekim 2009 tarihinde Kütahya Küçük Park önünde, Başörtüsüne özgürlük için 3. basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını MAZLUMDER Kütahya Şube başkanı Lütfiye ÖZKUL yaptı. Açıklamaya destek vermek için MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL MAZLUMDER, Gyk Üyeleri İstanbul Şube Başkanı Av. Cihat GÖKDEMİR, MAZLUMDER Bursa Şubesi, avukat ve aktivistler katıldı.

Basın açıklamasının tam metni:

Saygıdeğer basın mensupları ve değerli halkımız

Devlet bütün vatandaşlarına karşı din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın hizmet vermekte eşit olmalıdır. Eğitim alma da bu hizmetlerin arasındadır. 21. yy yaşadığımız bu çağda başörtüsünün hala üniversitelerde olmaması ülkemiz adına utanç vericidir. Üniversiteler insanların nasıl giyineceğinin belirleneceği yerler değildir. Tersine genç zihinlerin geleceği şekillendirmeleri için her türlü düşünceyi özgürce konuşabileceği yerler olmalıdır.
Üniversiteler özgür bilimin konuşulacağı yerler iken hala şekilciliğin sürdürüldüğü yerler olmaya devam etmektedir.

Üstelik sadece yüksek öğrenim öğrencilerine kılık kıyafette sınırlandırma getirilmemektedir. Üniversite bünyesinde halka yönelik kurslarında da aynı engel devam etmektedir. Yasağın sınırı genişletilmektedir. Örneğin, bu ekim ayında İnternet üzerinden Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve bir internet sitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı’na başvuran Esma Evkaya, kursun yapılacağı Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmamıştır.

İnternet üzerinden kayıt yaptırdığı kurs yetkililerinin kendisine sorunla ilgili başörtülü olarak üniversiteye giremeyeceğini belirtilmesi unutulduğu söylenmiştir. Hâlbuki Esma Evkaya’dan kayıt öncesinde fotoğraf istenmiş ve Başörtülü fotoğrafı olduğu halde başvurusu kabul edilmiştir. Kurs sözleşmesinde de böyle bir şartın olmadığını belirten, Evkaya’ya başörtüyle ilgili şartı sözleşmeye eklenmesinin unutulduğu söylenmiş ve kursun başladığı gün görevlilerce bilgisayar işletmenliği kursunun verildiği kampüse alınmamıştır. Biz sadece bu olayı değil 21. Asırda yüksek öğrenimde öğrencilere kılık kıyafetle ilgili sınırlamaların varlığını kınıyoruz. Üniversitelerden başörtüsünün girememesi kabul edilir bir şey değildir. Bu bir zulümdür.

Ancak bu tür zulümler olağan hale getirilince keyfiliklerde toplumun içinde artış göstermektedir. İddialara göre, Muğla’nın Fethiye ilçesinde lise 3. Sınıf öğrencisi Cemile Büşra PİRCİ “cumhuriyet eğitim gezileri” projesi kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu “Çanakkale gezisine” katılmıştır. Gezi otobüsünün hareket etmesinde 15 dakika sonra Muğla şehir merkezi çıkışında Fethiye İmam-hatip Lisesi Öğrencisi Cemile Büşra PİRCİ başörtülü olduğu gerekçesiyle gezi otobüsünden indirilmiş Milli Eğitime ait bir araçla evine gönderilmiştir.

AA haber ajansının bildirdiği bu haber, öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olduğu gezilerde bile başörtüsü taşımanın ikinci sınıf vatandaş muamelesi görebilecek keyfilikleri beraberinde getirdiğini göstermektedir. Görüldüğü üzere bu zulüm kamusal alanlar dışında da gençlerimizi ayrımcılığa itmektedir. Gençlerimiz öğrenim kurumlarında ve diğer kamusal alanlarda kendi kimliklerini rahatça yaşayabilmelidirler.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

Hakiki anlamda adil bir hayat için başörtüsünü yaşamın her alanında özgür oluncaya dek mücadelemiz devam edecektir. Meselemiz adalet meselesidir. Meselemiz Türkiye’nin Demokrasi zevali bir ülke olması, hukukunun kişi ve mercilere göre değişmemesi meselesidir. Biz bu durumu karşı çıktığımız gibi, her türlü inancın, etnik kültürün sembolleri ve her türlü siyasi düşüncenin seslendirilmesinin engellenmesi karşısında da aynı duruşu göstermek gerekliliğinin farkındayız. Buradan son olarak şunları haykırıyoruz. Özgürlüğe geçit vermeyenler bu ülkemize gerçek kötülüğü yapanlardır. Nerede bir zulüm varsa biz orada olacağız.

LÜTFİYE ÖZKUL
MAZLUMDER KÜTAHYA ŞUBE BAŞKANI

Bir cevap yazın