Merve Şirbini’yi nefretinden öldürdü

Almanya’nın ‘en tehlikelisi’ diye adlandırılan dava Dresden’de başladı. 3 aylık hamile Mısırlı Merve’yi öldürmekle suçlanan Alex Wiens’in koruması için görülmedik güvenlik önlemleri alındı.

Mahkeme binasının çevresindeki sokaklar trafiğe kapatıldı. 44 yabancı ve yerli gazeteciyi içeren ziyaretçiler mahkeme girişinde arandı. Mahkeme binasında 220 polis ve keskin nişancılar konuşlandırıldı. Aynı binada başka bir duruşma yapılmasına izin verilmedi.

Önlemler yüzünden duruşma 1 saat geç başladı. 2003 yılında Rusya’dan gelip Almanya’ya yerleşen Wiens, kurşun geçirmez araçla binaya getirildikten sonra, mahkeme salonunda da kurşun geçirmez camın arkasında yer aldı. Yabancı düşmanlığıyla cinayet işlemek, cinayete teşebbüs etmek ve yaralama suçlarından ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan aşırı sağcı sanık, mahkemeye elleri ve ayakları kelepçeli olarak geldi.

11 Kasım’da karar verilmesi bekleniyor.

Tesettür şehidi
Bu cinayet, Mısır başta olmak üzere tüm İslam dünyasını sarstı. “Tesettür şehidi” ilan edilen Şirbini’nin Kahire’deki cenazesi mitinge döndü. İran’daki Alman Büyükelçiliği’ne yumurtalar atıldı. Bir Arap şeyhi ise zanlı hakkında ölüm fermanı çıkardı.

Bu yüzden dünkü duruşma Arap medyasının büyük bölümü tarafından dikkatle takip edilirken, Mısır’ın Berlin Büyükelçisi Remzi Ezzeldin Remzi, Alman adaletine güvendiğini ve davanın adil şekilde yürütüleceğine emin olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın