Mescid-i Aksa’da ezanlar susturulmak isteniyor

İsrail işgal güçleri ilk kez Mescid-i Aksa’nın elektriğini kesti. Bu uygulamanın hedefinin ezanın susturulması olduğu belirtiliyor. işgal güçleri ayrıca Mescid-i Aksa’ya baskın yaparak, namaz kılanları ve mescidi korumak isteyenleri tutukladı. Aksa’da bulunan Müslümanlara saldıran işgal güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı. Eski Kudüs’ün dar sokaklarında, Mağaribe kapsında ve Aksa’nın avlusunda Filistinli gençler ve İsrail askerleri arasında zaman zaman çatışmalar devam ediyor.

Kubbe Es Sahra altında toplanan kadınları da İsrail askerlerinin darb ettiği zor kullarak dışarı çıkardığı,bazı kadınların arbede esnasında yaralandığı belirtildi.

Dün sabah saatlerinden itibaren İsrail özel harekat timlerinin Mescid-i Aksa’nın önünde konuçlandırıldığı dikkati çekmişti. El Cezira’ya telefonla bağlanan Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, İsrail askerlerinin El Mağaribe ve diğer bazı kapıları kapattığını ifade etti. Durumun son derece tehlikeli olduğunu dile getiren Hüseyni, Haram-ı Şerif’ten İsrail askerlerinin çıkmaması durumunda, olayların önümüzdeki günlerde çok daha büyüyebileceği uyarısında bulundu.

Filistin baş kadısı Teysir El Temimi yaptığı açıklamada; ‘Mescid-i Aksa büyük bir komplo altındadır. İsrail yönetimi Mescid-i Aksa’yı ikiye bölmek için geniş ve gizli bir operasyon başlatmış bulunmaktadır.’ Dedi.

Bir cevap yazın