Uğur Dündar’ın amacı ne?

23.10.2009 Tarihinde Star TV ana haber bülteninde Uğur Dündar tarafından ilköğretim okulu öğrencilerinin öğretmenleriyle birlikte Cuma namazına gitmeleriyle ilgili bir haber yapıldı. Her ne kadar Dündar haberi yorumsuz verdiğini dese de, her haber bir mesaj vermek içindir. Kaldı ki haber hiç de yorumsuz değildi. Uğur Dündar adlı kişinin haber de kurduğu cümleler ve görüntüler din ve vicdan özgürlüğü ve ibadet özgürlüğü açısından dehşet vericiydi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Özgür Eğitim-Sen genel başkanı Yusuf Tanrıverdi şunları söyledi:“Öğrencilerin ve öğretmenlerin ibadet etmeleri haberde suç kapsamına sokulmuştur. Haber tüm dizaynıyla ibadet özgürlüğüne karşı bir saldırı, baskı ve psikolojik şiddet uygulamaya yöneliktir.

Bu haber kimlere ne maksatla mesaj vermektedir? İbadet özgürlüğünü suç muş gibi düzenleyerek haber yapmakla ibadet özgürlüğünün kaldırılması, ibadetin suç haline getirilmesi için kimlere ve hangi mihraklara harekete geçmeleri için mesaj verilmiştir?

Her cümlesinden maksat ve tahrik kokan bu haberle ülkemiz nereye götürülmek istenmektedir? Yoksa bir takım mihraklar laik, anti laik çatışması için düğmeye bastılar da bu haberci gönüllü ya da görevli tetikçiliğe mi soyundu? İbadet özgürlüğünün askıya alınması, hele hele çoğunluğun üzerinden bunun yapılmaya çalışılması halinde ortaya kontrolü mümkün olmayan çatışmaların çıkacağı, insanların bu zulme asla sessiz kalmayacakları aşikârdır. Haberci tamda bu maksat için mi tahrik kokan bu haberi yapmıştır?

RTÜK din ve vicdan özgürlüğüne, ibadet hürriyetine saldırı olan bu haberi ve sahiplerini incelemeye almalıdır. Bu haberin kimler tarafından servis edildiği ortaya çıkarılmalıdır. Ele geçen darbe planlarında “namaz kılan öğrenci haberleri medyada yayınlatılarak MEB ve hükümet yıpratılacaktır” ifadeleriyle bir ilişkisi olup olmadığı araştırılmalıdır.”

Bir cevap yazın