MEB: Başörtüsü “otobüslerde” serbest

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 6 yıldır düzenlediği ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi’ kapsamında Çanakkale’ye giden öğrencilerden başörtülü olanların otobüsten indirilmesi olayları üzerine bakanlık, il milli eğitim müdürlükleri ve okulları uyardı. MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül imzalı yazıda “öğrencilerin gezilerde resmi törenler dışında kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmadığı” deniliyor. Yazıdan da anlaşıldığı gibi bu tüm gezi boyunca başörtüsünün serbest olduğu anlamına gelmiyor.

Bu durumda öğrenciler Çanakkale’de ve Ankara Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenlerinde yine başını açmak zorunda fakat otobüsler kamusal alan olmaktan çıkarılmış bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yazısıyla her ne kadar öğrencilerin başörtülü oldukları için otobüslerden indirilmesinin önüne geçse de, aslında sadece işgüzarları uyarmış oluyor, hepsi bu. Lakin haber kamuoyuna sanki başörtüsü gezi boyunca serbestmiş gibi bir algı oluşturacak şekilde servis ediliyor. Böylece MEB daha öncede olduğu gibi kamuoyuna farklı konuşuyor, resmi yazılarda başka yazıyor. Sorun da bu ikili oynamadan kaynaklanıyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın