Kocaeli: Barışa da örtümüzü de sahip çıkalım!

Kocaeli İnanç özgürlüğü Platformu 237. hafta eylemini, saat 12.30 da İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkı’nda yaptı. Basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şube başkanı Çetin Tahtacı yaptı. Açıklamada açılımlarda başörtülü insanların hak arama mücadelesinin görmezden gelinmesinin yanlış olacağı vurgulandı.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli, halkımız ve sayın basın mensupları;

237.Hafta Başörtüsüne Özgürlük basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Çalkantılı dünya ve Türkiye gündemleri içinde hatırlanmamaya çalışılan, yokmuş gibi davranılan başörtüsü sorunu aksine daha da büyüyerek sürmektedir., servis otobüslerine ve hatta nikah törenlerine kadar yayılan keyfi uygulamalar, bizleri fazlasıyla rahatsız etmektedir.Teröristlerin imtiyaza uğradığı günlerde halen başörtülülerin yok sayılması akıl almaz bir durumdur.

Konya’daki Nato Tatbikatının uluslararası bölümünün Türk halkının İsrail konusundaki hassasiyeti nedeniyle iptalini Başbakanımız “halkımızın talebi bu yöndeydi, halkımızın duyarlılığına sessiz kalamazdık” açıklamasıyla çok sevinmiş ve takdir etmiştik. Aynı halkın başörtüsü konusunda %80’lere varan haklı talebinin , neden görmezlikten gelindiğini maalesef anlamış değiliz.

Son 30 yılda teröre verdiğimiz can kaybı, Kurtuluş Savaşı döneminde ulusumuzun verdiği kayıpların çok üzerindedir. Bunu dikkate alarak, başlatılan barış girişimlerine sahip çıkılmalı, toplumu rencide edecek hareketlerden kaçınılmalı, gelecekte güçlü ve barışçıl bir yaşam için elele vermeli, gelinen bu süreci hep birlikte desteklemeliyiz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına
Çetin Tahtacı
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın