Başörtüsüne Nijerya’da da tahammül yok

Yarısından çoğunu Müslümanların oluşturduğu Nijerya’da güneyinde başörtülü bayanlar işe alınmıyor. Özellikle Banka, eğitim ve hemşirelik gibi alanlarda ayrım yapılıyor. Bayanların eğitim düzeylerine, kabiliyet ve kapasitelerine dahi bakılmaksızın talepleri direk geri çevriliyor ya da başörtüsünü çıkarması şartı konuyor. Hatta bankacılık sektörü başörtülülerin asla giremediği mekan olarak addediliyor. Oysa Nijerya’da başörtü takılmasını yasaklayan hiçbir kanun bulunmamaktadır.

Bazı kadınlar iş görüşmelerini başlarını açmadıkları için alınmazken, başörtülü öğretmenlere İslami kıyafetle öğrencileri eğitmesinin mümkün olmadığı söyleniyor. Çalışırken, İslam’la müşerref olduktan sonra başını örten başka bir hanım da işten çıkarılabiliyor.

Farklı eğitim seviyelerinden farklı gerekçelerle bir araya gelen Müslüman bayanların kurduğu Mümin Bayanlar Koalisyonu orada başörtüsünün istenmediğini ve bu halin giderek artış gösterdiğini onayladı.
Koalisyonun başkanı Hacet Mutia Cuma İslamonline sitesine yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Hemşirelik okullarında ve bankalarda başörtüsünün engellenmesi senaryoları görülmektedir. Bankalarda durum hemşirelik okullarına göre daha kötüdür. Hatta bankalar başörtülü bayanların girmesinin yasak olduğu alanlardır, diyebiliriz.”

Mutia, koalisyonun devlet kurumlarında uygulanan ayrımcılığa karşı kampanyasının netice verdiğine, artık bayanların devlet okul ve hastanelerinde herhangi bir baskı veya cezaya maruz kalmadan rahatlıkla başörtü giyebildiklerine dikkat çekti.

Mutia son olarak ise şunları dedi; “Önümüzde yol henüz uzun. Özel sektörle savaş sürüyor. Yakında temel insani haklarımızı tam olarak elde edebilmek için mahkemede dava açacağız.”

(Haber: Defne Bayrak / Timeturk)

 

 

 

Bir cevap yazın