Akyazı: Yargıyı çift başlılıktan kurtarın

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 143. eyleminde basın açıklamasını okuyan Mazlumder Şube Başkanı Burhan Çimşit, keyfi baskıların devam ettiğini söyleyerek, Çanakkale’ye geziye giden öğrencilerin otobüslerden indirilmesini kınadı.

Basın açıklamasının tam metni:

Ülkemizde müslüman toplumun inanç özgürlüğüne yönelik keyfi ve hukukdışı uygulamalar ne yazık ki devam etmektedir. Bürokratların zorbalıkları sınır tanımamaktadır. Bu keyfiliklerle dolu bir haftada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Çanakkale gezisine katılmak isteyen Muğlada lise öğrencisi bir genç kızımız başörtülü olduğu gerekçesiyle engellenmiş ve araçtan indirilmiştir.

Bu ilkel uygulama birkaç gün sonra bu kez Mardinde yaşandı.Aynı şekilde Çanakkale gezisine katılmak isteyen başörtülü öğrenci kılık kıyafet yönetmeliği gerekçe gösterilerek geziye götürülmedi.

Bu uygulamalar göstermektedir ki, işgüzar kamu görevlileri kendi zihniyetlerine göre öğrencileri tasnif etmekte, ayrımcılık yapmakta ve ortaya böylesi kepazeliklerle dolu manzaralar çıkmaktadır. Yaşanan bu durum bir dönem Amerika’da siyahların maruz kaldığı ırkçılığı hatırlatmaktadır. Ne yazık ki bu ilkel uygulamalar devam ettiği sürece Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğünden bahsetmenin bir anlamı bulunmamaktadır.

Başörtüsü düşmanlığı yapan gerici zihniyet sahipleri sadece okullarda değil Mecliste de bulunmaktadır. Bu düşmanlığı her fırsatta sergilemekten vazgeçmeyen CHP milletvekili Canan Arıtman son olarak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların başörtülü eşleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunarak, başörtülü eşlerin yurtdışı gezilerde kılık kıyafet yasasına uymadıklarını ve türk kadınının imajını zedelediklerini iddia etmekte ve Hayrunnisa Gül ve Emine Erdoğan başta olmak üzere başörtülü bakan eşlerinin cezalandırılmasını talep etmektedir.

Bir milletvekilinin halkın inançlarıyla böylesine alay edercesine ortaya koyduğu din düşmanlığını kabul etmek mümkün değildir. Müslüman halkın değerlerine yabancı olduğu kadar düşmanlık yapmaktan da geri durmayan bu zihniyeti lanetliyoruz.

Bu topraklar üzerinde yaşayan Müslüman halkımıza dini inançlarını yaşadıkları için on yıllardır zulmeden, işkence yapan öteleyen cuntacı zihniyet görevlileri irtica ile mücadele adı altında yayınladıkları belge ile halkı Müslüman olan ülkemize ve insanlarına zararlı olmaya devam ettiklerini bir kez daha ortaya koymuşlardır. Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu olarak sesleniyoruz ülkeyi idare etmek ile meşgul olan iktidar mensupları; Yargıyı çift başlılıktan kurtarın, yargılamanın önünü de açın ki suçlu bulunanlar adil olarak yargılanıp gerekli cezalara çarptırılsın.

Başörtüsü platformu olarak mücadelemizi aynı kararlılıkla ve zalimlere inat sürdürmeye devam edeceğiz inşallah. Gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allaha emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına

MAZLUMDER Akyazı Şb.Bşk.Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın