“Tesettür şehidi” Merve Şirbini’nin katilinden itiraf

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden Merve El Şirbini cinayeti ile ilgili duruşmada yeni gelişmeler yaşanıyor. Kendisine ‘İslamcı, terörist şıllık’ gibi kelimelerle hakaret eden Rus asıllı Alex W.’yi mahkemeye veren 31 yaşındaki El Şirbini, aynı kişi tarafından, mahkeme salonunda 16 bıçak darbesiyle öldürülmüştü. Sanık, Dresden Eyalet Mahkemesi’nde görülen duruşmada ilk kez sessizliğini bozdu. Şerbini’yi bıçaklayarak öldürdüğünü ve eşini de ağır yaraladığını itiraf etti. Ancak bu kanlı cinayeti önceden planladığı ve yabancılara karşı hissettiği nefret duygusuyla hareket ettiği yönündeki iddiaları reddetti. Çarşamba günü görülen davada, sanık Alex W., avukatı tarafından okunan ifadesinde, ayrıca olay sırasında korku ve panik içerisinde hareket ettiğini de açıkladı.

Psikiyatrik rapor talebi

Duruşmayı izleyen bir Arap, sanığın itirafıyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:
“Tahminimce iki sebep var. İlki, eğer şimdi işbirliği yaparsa belki daha hafif bir cezayla kurtulur. İkincisi köşeye sıkıştığının farkında.”

O da Şirbini ailesi gibi bunun “aşırı heyecan duygusuyla” işlenmiş bir cinayet olduğuna pek inanmıyor. Dresden Savcılığı, sanığın herhangi bir psikolojik sorunu bulunmadığını söylüyor. Ancak savunma tarafı, faklı görüşte ve durumun bir psikiyatrik raporla açıklığa kavuşturulması talep etti.

Kaynak: Deutsche Welle

Bir cevap yazın