Ankara: Bizi görmezden gelemeyeceksiniz!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, 198. eylemiyle başörtüsü direnişine ses katmaya devam ediyor. Bu  haftaki açıklamayı platform adına İlkeder temsilcileri yaparken, eylemde Canan Arıtman’ın başörtülü bakan eşlerini şikayet etmesi kınanırken, “sorun yasakçıların kafasında. Yaşadığımız şu günlerde pek çok olay aydınlandığı gibi, yıllardır “kadın hakları” diyerek insanımızı kandıranların gerçek yüzleri de ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu hanımlara şunu da soruyoruz:Bizim ülkemizi ziyarete gelen üst düzey yabancı temsilcilerin eşlerine müdahale mi edeceğiz? “Efendim kılık kıyafetiniz bizim çağdaş düşünce imajımıza uymuyor. Lütfen bir daha gelmeyin” mi diyeceğiz?” denildi.

Açıklamanın tam metni:

Sayın Basın Mensupları, Değerli Katılımcılar; Düşünce ve inançların önündeki engellerin kaldırılması amacıyla düzenlemiş olduğumuz basın açıklamamızın bugün 198.sini yapmak üzere toplandık. Sabırla ve inançla hak ihlallerinin olmadığı, düşünce ve inanç özgürlüğünün teminat altına alındığı, bireyin mutluluk ve refahının her şeyin üzerinde tutulduğu (sosyal devletin görevlerinden biri de budur) bir topluma kavuşma umudunu yüreklerimizde taşıyoruz.

Ülkemizin zor dönemlerden geçtiğinin, bu kritik dönemlerin bir takım faşizan ruhlu insanlar tarafından her zaman istismar edilip gündem oluşturulmaya çalışıldığının farkındayız.

Geçmiş yıllarda CHP milletvekili Canan ARITMAN’ın önderliğinde bir grup kadın; Başbakan, Cumhurbaşkanı ve bakan eşleri hakkında kamusal alanda başörtüsü taktıklarını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulunmuşlardı. Bu yasakçı kadınların “tahammülsüzlükleri” tekrar depreşmiş olmalı ki Avrupa Türkiye Cumhuriyeti Kadınları Derneği’nin temsilcileri olarak başbakanın, cumhurbaşkanının ve bakan eşlerinin üzerlerindeki çağ dışı(!) kıyafetlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni yurtdışında temsil edemeyecekleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundular. Bu hanımlara şunu soruyoruz: “Şikâyete konu olan kadınlar hangi ülkeye gittiklerinde başörtülerinden dolayı ters bir durumla karşılaştılar?” Gittikleri ülkelerde olması gerektiği gibi karşılanıp, saygı gördüler. Öyleyse sorun yasakçıların kafasında. Yaşadığımız şu günlerde pek çok olay aydınlandığı gibi, yıllardır “kadın hakları” diyerek insanımızı kandıranların gerçek yüzleri de ortaya çıkmıştır.

Ayrıca bu hanımlara şunu da soruyoruz:Bizim ülkemizi ziyarete gelen üst düzey yabancı temsilcilerin eşlerine müdahale mi edeceğiz? “Efendim kılık kıyafetiniz bizim çağdaş düşünce imajımıza uymuyor. Lütfen bir daha gelmeyin” mi diyeceğiz? Türkiye’nin imajı başörtüsü ile asla yerle bir olmaz, aksine bizi biz yapan değerlerimize, inancımıza sahip çıkmak, yaşamak bize değer kazandırır. Türkiye dünyadaki konumunu ekonomisiyle, demokrasisiyle, insan haklarına gösterdiği hassasiyetle yeniden belirlemelidir. Kılık kıyafet bir devletin dünya üzerindeki yerini, önemini ve stratejisini belirleyemez. Canan Arıtman ve ekibi müsterih olsunlar. Onlar zihniyetlerini değiştirdikleri zaman böyle sorunların olmadığını anlayacaklardır.

Türkiye, bütün dünyayı sarsan bir gribin etkisinde. Maalesef ölümler gerçekleşti. Aşı geldi- geliyor, zararlıdır-faydalıdır derken toplumun psikolojisi de bozulmaya başladı. Sağlık Bakanlığı toplum psikolojisini de gündemine alırken, insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarının bozulduğu için tedbir alınması gerektiğini vurguluyor. Acaba yıllardır okul kapılarında ağlayarak bekleyen, taktığı perukla alay edilen kızlarımızın, ekmek parası için çalıştığı iş yerinde ha bugün kovuldum ha yarın endişesi içerisinde tedirgin bekleyen kadınlarımızın, kızının gelecek kaygısına cevap bulamayan annelerimizin psikolojilerini kim düşünecek. Her gün okuluna veya işine giderken peruk takan yada başını açan kadınlarımızın psikolojilerinin tarumar edildiğini, kişiliklerinin öğütüldüğünü devlet neden görmezden gelmektedir.

Devlet vatandaşının fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak ve gerekli şartları hazırlamakla yükümlü ise bizler de bu toplumun bir parçasıyız. Bizleri görmezden gelemezsiniz. Toplumun yarısını yetiştiren yarısını da oluşturan kadının psikolojik durumunun yeni nesilleri nasıl etkileyeceği acaba hangi bakanlığın gündemini oluşturacak?

Bizleri yönetenlere bugüne kadar sesimizi duyuramadık. Sayın Başbakan’ın ve meclisteki milletvekillerinin bizi duyması için hangi yöntemi kullanmamız gerektiğini artık kestiremiyoruz. Tüm bunlara rağmen haklı mücadelemizde sonuç alana kadar kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.
ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA
İLKE İLİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Bir cevap yazın