Afyonkarahisar da hak ve özgürlükler için meydanda!

Adalet ve özgürlük için başlayan direniş yayılıyor. Afyonkarahisar’da kurulan “Hak ve Özgürlükler Platformu”, iki haftada bir Cumartesi günü meydanlara çıkarak “Başörtüsüne Özgürlük” mesajı vermeyi kararlaştırdı. Umuda umut, direnişe bereket katacağını ümit ettiğimiz Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu, ilk eylemini de bu hafta Anıtpark’ta yaptı. Grup adına açıklama yapan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Büşra Ceylan, başını örttüğü için ayrımcılığa uğrayanlar olarak, üniversitelerden sudan sebeplerle atılan arkadaşları geri dönmeden ve yasakçı zihniyet kendilerine ne zaman, nerelerde, nasıl yaşayacaklarını dayatmaktan vazgeçmeden mutlu olmayacaklarını söyledi. Ceylan, “Bizim karşı olduğumuz, insanların hayatlarına, görünüşlerine, sözlerine, düşüncelerine müdahale edebilme hakkını kendine gören yasakçı zihniyettir” dedi.

“KİMLİĞİMİZLE DURMAMIZI ENGELLİYORLAR”

Ceylan, “Çalkantılı dünya ve Türkiye gündemleri içinde hatırlanmamaya çalışılan, yokmuş gibi davranılan başörtüsü sorunu, aksine daha da büyüyerek sürmektedir. Bu uygulama bizim inancımız dışında giyinmemizi, inancımız dışında düşünmemizi veya hayatın içinde kimliğimizle durmamızı engelliyor” diye konuştu.

“EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUMUZ”

Ceylan, şöyle devam etti: “Kamu güvenliği ve düzenini tehdit ettiği gerekçesiyle tahakküm altına alınmaya çalışılan yalnızca kıyafetlerimiz değil aynı zamanda zihinlerimiz ve ideallerimizdir. Bu yasak birçok öğrenciyi eğitim hakkından mahrum etmekte ve büyük beyin göçlerine sebep olmaktadır. Bu da gelişmekte olan ülkemiz için tahammül edilemez bir kayıptır” dedi.

15 GÜN SONRA YİNE BULUŞACAKLAR

Büşra Ceylan, yeni ve sivil bir anayasa hazırlanmadan mutlu olmayacaklarını belirterek “Özgürlüklerin kısıtlanmasının ne demek olduğunu bilen insanlar olarak, bundan sonra da her türlü ayrımcılığın, hak ihlalinin, baskının, dayatmanın karşısında olacağız” dedi.

Ceylan, iki haftada bir olmak üzere Cumartesi günleri saat 12.30’da Anıtpark’ta olacaklarını söyledi. Ceylan konuşmasının ardından, platform üyeleri  ‘Başörtüsüne özgürlük’ diye slogan attılar.

PLATFORMU 7 STK OLUŞTURDU

Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu’nu oluşturan sivil toplum kuruluşları şöyle: Anadolu Gençlik Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Gönül-Der, İmam-Hatip Mezunları Derneği, AGÜYAD, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen

2 comments

  • Başörtüsüne özgürlük mücadelesi için afyonkarahisar’dan onurlu mücadeleye başlayan kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. akyazı’dan selamlıyoruz.Cenabı Hak muvaffak etsin.

  • …ve Meryem kardeşlerini çağırıyor, diğer MERYEM’leri sıkılmış yumruklarıyla; duasını haykırıyor :

    BİZ ÖZGÜRLÜĞÜZ! KARDEŞLİK VE ADANIŞIN TANIKLARIYIZ!

Bir cevap yazın