İspanya’da başörtülü avukat mahkemeden çıkarıldı

İspanya’da ilk İslami siyasi parti olan Rönesans ve İspanya’nın Birliği Partisi (RUSP)’nin kuruluşunun haberi geldi, peşinden de bir avukatın başörtülü olduğu için mahkeme salonunda dışarı çıkartılması haberi… 29 Ekim’de avukat cübbesiyle mahkeme salonunda bulunan Fas asıllı İspanyol vatandaşı avukat Edidi, hakim Bermudez’in kararıyla, başörtülü olduğu gerekçesiyle salondan çıkarıldı. Edidi, 1994 yılından beri yaşadığı İspanya’da geçen şubat ayından itibaren Madrid Barosuna kayıtlı olarak görev yaptığını ve şimdiye kadar girdiği davalarda başörtülü olmasından dolayı hiçbir sorun yaşamadığını söyledi.

İLK KEZ SORUN YAŞIYOR

Başörtüsünden dolayı ilk defa 29 Ekimde sorun yaşayan Edidi, İspanya’daki hakimler ve savcılar yüksek kuruluna (CGPJ) mektup göndererek, kendisini mahkeme salonundan atan hakim Bermudez’i, “görevini kötüye kullanma ve ayrımcılıkla” suçladı.

İspanya’daki mevcut yasaya göre avukatların mahkeme salonuna “cübbeleriyle ve onun saygınlığına uygun bir giysiyle” girmeleri gerekirken, başörtüsüyle ilgili herhangi bir yasak bulunmuyor.

İspanyol basınında yer alan yorumlarda, hakim Bermudez’in geçen ekim ayındaki bir davada çarşaflı olduğu için Müslüman kadın bir şahidin yüzünü açmasına zorunluluk getirdiği hatırlatılarak, çarşaf için yapılan uygulamanın doğru olduğu, ancak başörtüsünde sadece saçın kapatılmasından dolayı avukat Edidi olayının farklı olduğu savunuldu. (dünya bülteni)

 

 

Bir cevap yazın