Kütahya’da 7 öğrencinin ürküten girişimi

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde aynı ilköğretim okulunda öğrenim gören 4 kız öğrencinin, birlikte hap içerek intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi. Yaşları 12-13 arasında değişen 7 kız öğrenci, daha önce sürekli buluştukları yere giderek birbirleriyle anlaştığı, okul ve aileleriyle ilgili sorunları nedeniyle intihar etmeye karar verdikleri ifade edildi. Kızların evlerinden getirdikleri hapları bir tabakta karıştırarak yuttuktan sonra evlerine geri döndükleri,  3 kızın ise intihar düşüncesinden vazgeçtiği iddia edildi. Kızların, polise, aileleri kendilerine kötü davrandığı için intihara kalkıştıklarını söylediği bildirildi.

Bu haber gerek eğitim sisteminin gerekse televizyonlardaki dizi kültürünün nasıl bir yozlaşmaya yol açtığını göstermesi açısından ürkütücü bir gerçek. Çocukluğunu ağır okul şartları altında ve yoğun sınav baskısı altında yaşayamadan hızla ergenleşerek büyüyen yeni nesil, karşılaştığı sorunlara doğru çözümler üretememekte, hakim televizyon kültürünün etkisi altında davranış kalıpları sergilemekte.

Bu haber, yasakçı ve baskıcı eğitim sisteminin, mevcut televizyon kültürünün kişisel sorunlarla birleştiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilecek kadar kötüleştiğini göstermesi açısından dikkatle düşünülmesi gereken bir konu.

Platform Haber

Bir cevap yazın