Akyazı: Diyanet tavrını net alsın!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 145. basın açıklamasını Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu adına Anadolu Gençlik Derneği Akyazı Şb.Bşk. Mahmut ALEMDAR okudu. Alemdar, Diyanet’i kararlarının ardında durmaya çağırdı, her türlü zulmün bitmesi çağrısı yaptı ve Hükümet’i başörtüsü konusunda çözüm aramaya davet etti.

Basın açıklamasının tam metni:

Ülkemizde giderek derinleşen başörtüsü yasağının yanlışının, haksızlığının, hukuksuzluğunun, zulmün tamamen ortadan kalkması için inanç özgürlüğü platformu ile onurlu bir mücadele başlatan Kocaeli, Sakarya, Van, Ankara, Akyazı, Konya, Antalya, Kütahya’nın ardından Afyon Karahisar’lı kardeşlerimiz de mücadele kervanına katıldılar. Afyon Karahisar inanç özgürlüğü platformunu oluşturan ve destek veren kardeşlerimizi Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu olarak tebrik ediyoruz. Allah c.c. muvaffak etsin.

Diyanet işleri başkanlığının bu yıl üçüncüsünü düzenlediği din şurasında alınan kararlar arasında kadınlara yönelik ayrımcılığın kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır. Kangrene dönüşen bu yasağın tamamen bitmesi için resmi kurumların, gönüllü kuruluşların idarecileri akli selim düşünerek tavırlarını net olarak ortaya koymalıdırlar.

Halkın %47 oyunu alarak iktidara gelen AKP 7 senelik seyirci konumundan artık başörtüsü sorununu çözme konumuna geçmelidir.

Bu topraklar üzerinde yaşayan her insan inancını özgürce yaşayabilmelidir. Yasaklar ile İslam dini üzerinde baskı oluşturarak gençliğe çok büyük kötülük yapılmıştır. İnsanların dil, renk ve ırk gözetmeden kardeşliğinin tesisi sadece İslam kardeşliği ile mümkündür.

Uygulanmaya konulan açılım projesi ülkedeki kardeş kavgasını sona erdirip akan kanı durduracak ise herkesin destek vermesi gerekir diyoruz. Proje içerisinde sosyal ekonomik ve diplomatik konulara yer verilirken başörtüsüyle eğitime yer verilmemesi insanlarımızı endişelendirmektedir.

Çin hükümetinin işgal altında tuttuğu doğu Türkistan’da 9 Uygurlu Müslüman kardeşimizi idam etmesi soykırım ve asimilasyon politikasının açık delilidir. Çin hükümetinin Müslüman Uygurlu kardeşlerimize yaptığı katliamı kınıyoruz. Dışişleri bakanlığımızı ve İslam ülkelerinin yetkililerini gerekli hassasiyeti göstermeye davet ediyoruz.

Özgür bir ülke özgür bir dünya için gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu adına

Anadolu Gençlik Derneği Akyazı Şb.Bşk.
Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın