Konya 114. eyleminde direnişin sesini yükseltti

Haftalardır yılmadan usanmadan mücadelelerini kararlılıkla sürdüren Konya İnanç Özgürlükleri Platformu üyelerinin 114’üncü buluşması halktan 500e yakın kişinin ve 100 civarında platform üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Ali Eröz’ün sunuculuğunu yaptığı Kayalıpark’taki buluşma Kur-an’ı Kerim 114 sure olan Nas Suresinin, tilavetiyle başladı. Ravza Eğitim Vakfı Başkanı Halis Nükte’nin konuşmasının ardından, başörtüsü yasağından ilk hapis cezasını alan Nuray Canan Bezirgan, başörtüsü platformlarına katılım çağrısı yaptı. Direnişin yükseltilmesinin Müslümanlar için önemli bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Bezirgan, 28 Şubat’tan sonra insanların sorunu kanıksamasına karşı bugün halen direnen platformların varlığının önemine dikkat çekti.Başörtüsüne Özgürlük Platformları üyeleri adına konuşan Kadircan Mendi ise zulmün devam ettiğini ve bugün itibariyle başörtüsü sorununa muhatap olmayan Müslüman bir ailenin neredeyse kalmadığını söyleyerek, bu kadar yaygınlaşan ve giderek alışılan yasağın sessizlikle karşılanamayacağını ifade etti. Üniversitelerde, devlet kurumlarında ve okullarda yasağın uygulandığını, her gün milyonlarca kızın başını açmaya zorlandığını, İmam Hatip Liseleri’nde okuyan öğrencilerin dahi hiç değilse Milli Güvenlik derslerinde başörtülerinin çıkarılmaya zorlandığını hatırlatan Mendi, Müslümanların bu zulme direnmekten başka bir çarelerinin olamayacağını ifade etti.

Heda-Der Konya Şube Başkanı Muammer Durmaz da haftalık basın açıklamasını okuyarak, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde devam eden ve yeni katılımlarla güçlenen mücadelenin istikrarlı devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yapılan açıklamaların ardından Grup Yürüyüş mini bir konser verdi. Kalabalığın sloganlarla, tekbirlerle ve nakaratlarına katılarak eşlik ettiği konserden sonra, 115. haftada buluşma çağrısıyla eylem son buldu.

Bir cevap yazın