342 çocuk için bu Cumartesi siz de ses verin!

Güneydoğu’da artık inkar edilemeyen bir savaş ve bu savaşın hâlâ görünmeyen birçok yönü var. Bunlardan biri de 342 çocuğun öldürülmüş olması. Çocukluk çağında kurşun yaralarıyla toprağa düşmüş ve bir daha ayağa kalkamamış 342 masum can. Vicdanlarımıza bakan, seslenen, devletin kolluk kuvvetlerince öldürülmüş tam 342 çocuk. Son yirmi yılda avuçlarımızdan kayıp gittiler. Kimi hayvan otlatırken hedef olan, kimi annesinin kucağında… daha birkaç aylık olan, 3 yaşında, 5 yasında, Ceylan Önkol gibi 12 yaşında olan… ayni aileden, ayni gün gidiveren 3 yaşından 15 yaşına 5 kardeş… Hâlen hesabı sorulmadı. Sorumlular halen cezalandırılmadı!

Bugüne kadar yaşanan acılarına ortak olamadık. Onlar için ses veremedik. Ama şimdi suskunluğu bozma vakti. Bu Cumartesi günü saat 11.00′de Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir yürüyüş yapılacak. Ağıtlar eşliğinde, 342 kişi, her biri bir çocuğun adını taşıyan beyaz önlükler giyecek, kalanlar barış ve adalet gerçekleşene kadar taşıyacakları kırmızı bileklikler takacak. Her önluk, her kırmızı bileklik vicdanlara bakan birer göz olacak… “Katilimiz nerede” diye bakan gözlerle Taksim Meydanı’na kadar sessiz, sözsüz, pankartsız yürüyecekler.

Bu Cumartesi, 342 masum çocuk için ses vermek vakti.

O gün orada olamasanız bile bulunduğunuz yerlerde bu sese ortak olun. O çocukları eylemlerinizde, basın açıklamalarınızda anın. Yaşanan acıların son bulması için çağrı yapın. Gerçek bir kardeşlik, herkes için adalet ve özgürlük için ses verin!

Platform Haber

Bir cevap yazın