Askerlik şubesinde başörtülüye giriş yok!

Gaziantep Şahinbey’de Hukuk Bürosu’nda asistan olarak çalışan Hülya Korkmaz, bir müvekkillerine ait belgeyi Şahinbey Askerlik Şubesi’ne götürdüğünde ilginç bir yasakla karşı karşıya kaldı. Askerlik şubesi önünde nöbet tutan askerler, Korkmaz’dan başörtüsünü tavşan kulağı yaparak kulakları, boynu ve saçlarının ön kısmı gözükecek şekilde bağlamasını istedi, aksi takdirde içeri alınmayacağı söylendi. Korkmaz ise askerlere sadece bir evrak teslim edip dışarı çıkacağını, bu kıyafetle bütün kamu kurum kuruluşlarında kabul edildiğini ifade etti.

“Başörtünü aç gir, evrakını teslim et”

Askerlerle bir süre tartıştığını bildiren Korkmaz, “Başörtülü bir şekilde evrakı teslim edemediğim için askerlere, ‘Bari siz evrakı teslim edin’ dedim. Askerler ise kaba bir şekilde cevap vererek, ‘Biz niye senin evrakını teslim edecekmişiz? Başörtünü aç gir, evrakını teslim et’ dediler” diye konuştu.
Yaşadığı bu acı olaydan dolayı çok üzüldüğünü belirten Korkmaz, “Dinle ilgili bir sorunları olmadığını söyleyen TSK’nın, başörtümden dolayı beni askerlik şubesine bile almamasını anlayamıyorum” dedi.
Şahinbey Askerlik Şubesi yetkilisi, kendilerine bu konuda resmi bir başvurunun olmadığını söyledi. Şube yetkilisi, resmi bir başvuru olursa konuyla ilgili inceleme yapacaklarını ifade etti.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın