Diyarbakır’da Ece Nur’a destek eylemi

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtülü olduğu gerekçesiyle başka bir okula sürgün edilmesine sert tepki gösterdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası önünde toplanan Özgür-Der Diyarbakır Şubesi üye ve gönüldaşları ile Ay-Der başta olmak üzere bazı STK temsilcisi kalabalık bir topluluk, açtıkları pankart, taşıdıkları döviz ve attıkları sloganlarla minik Ece’ye reva görülen ilkel uygulamayı protesto etti.BAŞÖRTÜSÜ ALLAH’IN EMRİDİR

Mehmet Deniz’in yönettiği eylemi, sürgüne gönderilen minik Ece Nur’un babası Murat Özel’in, kızının başörtü takma gerekçesini anlattığı konuşmasıyla başladı. Ece Nur’un babası Özel konuşmasında, “Saygı ve sevgilerin en güzeline layık olan değerli kardeşlerim, Benim size söyleyeceklerim hayat kitabımız olan Kur’an’dan, Rabbimiz Allah’ın buyruklarıdır. Onlar size arz ediyorum” diyerek Şuara 23-24, Naziat 20-25, Sad 65-66, Duhan 7-8, Saffat 126, Bakara 21-22, Bakara 139, Enam 164, Ahkaf 13-14, Nur 31, Ahzab 59 ayetlerini okudu. Özel, konuşmasını “Hasbunallahvenimelvekil” sözünü üç defa tekrarlayarak sonlandırdı.

“BAŞÖRTÜ AÇILIMI: YA İKNA YA SÜRGÜN”

“Ece Nur Açılım Bekliyor”, “Yasak Sürüyor (D)uyuyor musunuz?”, “Başörtü Açılımı: Ya İkna Ya Sürgün”, “Ece Nur Başörtüsüyle Okumalıdır”, “Başörtüsü Kur’an’ın Açık Emridir, Yasaklamaya Kimsenin Gücü Yetmez”, “Şiyar Be, Berxwe Bide, Azad Be (Uyan Diren Özgürleş”, “Berxwedan Jiyane, Jiyan İslam e (Direniş Yaşamdır, Yaşam İslamdır)” dövizlerinin taşındığı eylemde ikinci konuşmacı olarak sözü Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz aldı.

Yılmaz, yasağı uygulayanların Ak Parti Hükümeti tarafından atanan kadrolar eliyle sürdürüldüğüne dikkat çekerek, “İktidar sorunu çözecek gerekli adımları atmadı. Cumhurbaşkanı değişti, YÖK kadrosu değişti, milli eğitim bürokrasisi değişti ama yasak sürüyor. Ak Partinin atadığı rektörler iş başındayken birçok üniversitede yasaklar hala devam ediyor, buna Dicle üniversitesi de dâhil. KPSS, KPDS, ALES ve benzeri sınavlara girişlerde de sorun devam ediyor. Bu alçaltıcı yasak lise ve ilköğretim okullarında ise çok daha katı” şeklinde konuştu.

ECE NUR YÜZ BİNLERİN SESİDİR

“Sizler bu makamlara geldiniz de ne değişti?” diye soran Yılmaz, bürokratları bu gerçekle yüzleşmeye çağırdı.

Ece Nur’a psikolojik ve fiili baskı uygulayan okul idaresini ve öğretmenleri uyaran Yılmaz, “Bu yaptığınız yasal olmadığı gibi insani de değildir. Yasalar sizlere asla onu sınıftan çıkarma, okula almama ve psikolojik baskı hakkını tanımıyor. Eğer bu şekildeki baskılar devam ederse sorumlular hakkında her türlü yasal işlemleri yapacağımızı da buradan ilan ediyoruz” dedi.

Yüz binlerce başörtülünün simgesi haline gelen Ece Nur’un sahipsiz olmadığının bilinmesini isteyen Yılmaz, “o hepimizin iffetidir, onunla kardeşlik dayanışması içindeyiz ve öyle olacağız” dedi.

BU EZİYETİ REVA GÖRENLERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

Daha sonra topluluk adına basın açıklamasını okumak üzere sözü Özgür-Der Çocuk Kulübü Koordinatörü Leyla Akelma aldı. Sözleri sık sık “Tekbirler, Başörtülü Eğitim Engellenemez, Zulme Karşı Direneceğiz, Uyan Diren Özgürleş, Yaşasın Başörtü Direnişimiz, Kışla Tipi Eğitim İstemiyoruz” sloganlarıyla kesilen Akelma, 12 yaşında bir kız çocuğuna bu eziyeti reva görenleri şiddetle kınayarak, mağduriyetin bir an önce giderilmesini beklediklerini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Islah Haber

 

Bir cevap yazın