Ece Nur’un zulme direniyor, sahip çıkın!

Başörtülü okumak isteyen ve bunun için mücadele veren Diyarbakır Yenişehir Hamravat İlköğretim Okulu 6. Sınıf Öğrencisi Ece Nur Özer, yasakçı eğitim sistemi tarafından olmadık baskılara maruz bırakılıyor. Önce okul yönetimi tarafından ikna edilerek başı açılmak istenen Ece Nur’a başarılı olunamayınca okul yönetiminin hazırladığı ve içeriğinde “hatalı olduğumu anladım bu davranışın tekrarı durumunda uygulanabilecek yaptırımlar konusunda daha öncede bilgilendirilmiştim… verilecek cezayı kabul ediyorum” şeklinde ifadelerin bulunduğu bir tutanak zorla imzalatılmaya çalışıldı. Ama ne baba ne de kızı bu tutanağı imzalamadı.

Baba Özer Okul yönetiminin tuttuğu tutanakta Ece Nur’un okul disiplinini bozduğunu, Atatürk Devrim kanunlarına aykırı davrandığını ve bu sebepten ya başını açacağını yada okul ile ilişkisinin kesileceğini söylediklerini belirti. Kızının psikolojisinin de ciddi anlamda bozulduğunu belirten Özer “kimi öğretmeni dersten attı, kimisi derslerde sürekli kızımı teşhir ediyor… Biz vazgeçmeyeceğiz haklarımızdan. Kızımın eğitim hakkı Anayasal olarak güvence altında. Okul yönetimi eğitime engel olarak suç işliyor.” dedi.

Babası birçok defa okula çağırılan Ece Nur’un ailesi de büyük psikolojik baskı altında. Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağırılan Ecenur’un babası adeta sorguya çekildi. Yılmayan baba Murat Özer kızını okuldan atmakla tehdit eden Milli Eğitim personeline İlköğretim eğitimin anayasal olarak zorunlu olduğunu bunu yaptıkları takdirde suç işleyeceklerinin altını çizdi. Ecenur bunun üzerine 10 km ötedeki madde bağımlısı çocukların barındırıldığı Yatılı Vali Nafiz Kaya Bölge Okulu’na sürüldü.

SAHİP ÇIKIN!

Ece Nur’un babası, sivil inisiyatiflerin bu zulme karşı direnen kızına sahip çıkması. Ece Nur, bu onurlu örnekliğiyle, tek kişilik direnişiyle zorbalıları şaşırtmaya devam ediyor. Baş edemedikleri Ece Nur’u sürgüne göndermeye kalkışmaları bu acziyetin bir göstergesi.

Bu haber ortaya çıktıktan sonra geri adım atmak, Ece Nur yokmuş gibi davranmak ve hayata öyle devam etmek ne kadar doğru, ne kadar mümkün?

Ece Nur inşaAllah yılmaz, ailesi de… Bu tabi ki Türkiye’nin duyarlı insanlarının, sivil yapılarının ona ve ailesine ne kadar sahip çıkayacağıyla ilgili! 

Şimdi Ece Nur için de ses verme vakti!

Ece Nur’a destek olun! Mücadelesini yükseltin!

Platform Haber

 

  

2 comments

  • hani eğitimde eşitlik ve özgürlük bu nu egitim politikanız bumu akpnin eğitim kadrosu ECENURLAR SİZ BİZİM ONURLU GERÇEĞİMİZSİNİZ

Bir cevap yazın