Akyazı: Bu haksızlık ne zaman sona erecek?

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun haftalık olarak devam ettiği eylemlerinde 146. hafta geride bırakıldı. 146. basın açıklamasını  Mazlumder Akyazı Şb.Bşk. Burhan Çimşit okudu. Burhan Çimşit, başörtüsüne dair haksızlıklardan örnekler verdiği açıklamasında “Müslüman halkın inanç değerleriyle alay edercesine keyfi yasaklar uygulayan güvenlikçiler, doktorlar ve okul yöneticileri hakkında ne gibi bir işlem yapıldı, yapılıyor doğrusu merak ediyoruz. Kılık kıyafetleri yüzünden hala ayrımcılığa uğrayan, itilip kakılan, horlanan insanlarımıza reva görülen bu muamelenin ne zaman sona ereceğini yetkililere sormak istiyoruz. ” diyerek Hükümet’in tavrını sorguladı.

Basın açıklamasının tam metni:

Türkiyede siyasi gündem konuları sürekli değişse de inanç özgürlüğü ihlalleri değişmiyor aksine daha da artıyor.

Geçen ay başörtülü oldukları için birçok kız öğrencinin eğitim hakkı ihlal edildiği gibi özel hayata müdahaleye varan keyfi muamelelerle karşılaşıldı.

Giresun, Muğla ve Mardin’den Çanakkale gezisine katılmak isteyen başörtülü lise öğrencileri kılık kıyafet yönetmeliği gerekçe gösterilerek bizzat okul yöneticileri tarafından otobüslerinden indirildiler.

Mersin Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘engelsiz kentler ve üniversiteler’ konulu uluslararası sempozyumda projeye tasarımlarıyla katkı sağlayan ve ödüle hak kazanan başörtülü mimarlık fakültesi öğrencisinin ödülünü alabilmesi için başörtüsünü çıkarması istendi.

Yine başörtülü kursiyer Esma EVKAYA, ODTÜ’de kayıt yaptırdığı Bilgi Teknolojileri Sertifika Programına başlamak üzere gittiği üniversite kampus alanına özel güvenlik görevlilerce alınmadı. ODTÜ öğrencisi olmadığı halde başörtülü bir kursiyer olduğu için de bu genç kıza yasak uygulanmaya çalışıldı.

Yasaklar sadece eğitim dünyasıyla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıllarda örneklerini gördüğümüz bir sağlık skandalı bu kez Eskişehir’de yaşandı.

Eskişehir’de Fatma ARDUÇ isimli yaşlı bir kadının, başörtülü olduğu için aile hekimi tarafından muayene edilmediği bildirildi. Fatma hanım sağlık sorunları için gittiği sağlık ocağında Doktorun “Siz niye kapalısınız?” sözlerine maruz kaldı. “Normal kıyafetimiz.” diyerek karşılık veren yaşlı kadından doktor, nüfus kâğıdı istedi. Rahatsızlığına rağmen evine giden Fatma ARDUÇ, kimliğiyle sağlık ocağına döndü. Nüfus cüzdanındaki başörtülü fotoğrafı gören doktor, bu kez kimlik ve sağlık karnesindeki resimlerin benzememesini gerekçe göstererek hasta kadının muayenesini yapmadı.

Müslüman halkın inanç değerleriyle alay edercesine keyfi yasaklar uygulayan güvenlikçiler, doktorlar ve okul yöneticileri hakkında ne gibi bir işlem yapıldı, yapılıyor doğrusu merak ediyoruz. Kılık kıyafetleri yüzünden hala ayrımcılığa uğrayan, itilip kakılan, horlanan insanlarımıza reva görülen bu muamelenin ne zaman sona ereceğini yetkililere sormak istiyoruz.

Hükümetin demokratik açılım politikalarının arasına başörtüsüne özgürlük ne zaman girecek, sabırla bekliyoruz. Gelecek hafta cumartesi günü 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu adına

Mazlumder Akyazı Şb.Bşk.

Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın