Ankara’da direniş 200. haftasında

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, başörtüsüne özgürlük için başlattığı direnişin 200. haftasını geride bıraktı. Her Cumartesi yapılan eylemlerde bu hafta basın açıklamasını platform adına Vahdet Vakfı’ndan Şeyma Özdemir okurken, platform gönüllülerinden Murat Ekinci de sürece ilişkin kısa bir konuşma yaptı. “Başörtüsüz asla” ve “Zulüm bitene kadar” yazılı dövizler taşıyan platform mensupları, direniş kararlılıklarını da bir kez daha vurguladılar.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli basın mensupları, İnsan Hak ve Özgürlükleri konusunda bizleri yalnız bırakmayan sevgili dostlarımız! Ankara inanç özgürlüğü platformu adına hepinize hoş geldiniz der, saygılarımızı sunarız.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu olarak, tüm HAK İHLALLERİNE KARŞI, insanımızın en tabii haklarını savunmak adına iki yüzüncü kez, buradayız.

Malumunuz olduğu üzere, son günlerde hak ve özgürlükler, demokratik açılım, sivil anayasa ve bunun gibi hayati öneme haiz konular gündemde tartışılırken; tüm bu gündemleri alt-üst eden ve insanımızı şoke eden sözlerle tepeden inme bir konu, gündemimize oturuverdi: DERSİM KATLİAMI… Malum zihniyetin, yine bizce malum olan usullerle, güya sorunlara çözüm üretilmesi… İnsanımızın sorunlarını giderme, ülke kalkınmasına katkıda bulunma gibi konularda hiçbir zaman fikir üretemeyen, açılımlar getiremeyen zihniyet, en iyi bildiği ve becerebildiği bir usul ile teröre çare bulmaya kalkışmıştır. Bir gazetenin verdiği rakama göre 90.000 kişiyi hunharca katlederek, yaşlı-genç, erkek-kadın, çoluk-çocuk ayırt etmeksizin; kurşunlayarak, yakarak, zehirli gaz ile imha ederek öldürdüğü insanları, günümüz terörünü önleme hususunda örnek göstererek, ‘O GÜN ANALAR AĞLAMASIN DENİLMEMİŞTİ”diyerek, Dersimvari bir çözümü, sosyal demokratlık adına, önerebilmektedirler. Evet, tepkiler yerindedir ve bu teklif yapan hemen istifa etmelidir. Ama onunla birlikte meclis kürsüsünden, avuçlarını patlatırcasına kendisini alkışlayan CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL ile Dersim katliamında pek çok yakınları öldürülen CHP Grup Başkan vekili Kemal KILIÇTAROĞLU da istifa etmelidir. Ama biz biliyoruz ki, onlar istifa etmeyecekler ve pişkin pişkin yine halkın karşısına çıkacaklardır.

Aynı zihniyet, aynı CHP, Sünnilere de geçmişte zulmetmişti. Camileri kapatarak, Kur’ an eğitimini yasaklayarak, hocaların sakalından sürükleyip, hapislere atarak, ezana müdahale ederek ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz nice zulümleri sergilemişlerdir. Zihniyet, hiç değişmeden günümüzde de vatandaşını potansiyel suçlu olarak görmekte, inancına, dinine, diline baskı uygulamaktadır.

Tüm olumsuz girişim ve müdahalelere rağmen, iktidardaki akil insanlar, bir an önce; insanımızın şu beklentilerine çözüm üretmelidirler:

-İNANÇ, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ,

-EĞİTİMDE EŞİTLİK, HERKESE ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ VE KILIK VE KIYAFET SEBEBİYLE, ÇALIŞMA VE EĞİTİM ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ENGELLENMEMESİ,

-BAŞÖRTÜSÜ ZULMUNE SON VERECEK DÜZENLEMELERİN GETİRİLMESİ,

-TÜM ADALETSİZLİKLERİN ve HAK İHLALLERİNİN KAYNAĞI OLAN CUNTA ANAYASALARININ DEĞİŞTİRİLMESİ,

-YILLARDIR DEVAM EDEN KÜRT SORUNUNUN MAKUL BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI…

Tekrar ilan edelim ki, bu platform yasakçı ve özgürlük düşmanı olan her çeşit zihniyete karşı, her zaman insanların en tabii olan hak ve özgürlüklerinin savunucusu olacaktır. ‘’ TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERDEN ASLA TAVİZ VERİLEMEZ” ilkesiyle yola çıkan platformumuz, ‘’FİKİR, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ”nün sağlanması için mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Her zamanki gibi beklentimiz özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması, insanımızın inanç, düşünce, kılık ve kıyafeti sebebiyle zulme uğratılmaması; İnsanların hürriyetlerini koruyan, düşünce, din ve inanç özgürlüklerine sınırlar getirmeyen bir Anayasal düzenleme getirilmesidir.

Evet, basın açıklamamıza son vermeden önce bir hususa daha değinmek istiyorum. Önümüzde Kurban Bayramı var… Çoluk-çocuk millet olarak bir Bayram sevinci yaşayacağız. Ama unutmayalım ki, yeryüzünde, özellikle İslam topraklarında; başta Filistin-Gazze, Irak, Afganistan,Pakistan olmak üzere, pek çok yerde hala dünyayı ele geçirmek isteyen emperyalist-terörist ülkelerce oluk oluk kan akıtılmaktadır. Bu katliamlara duyarlı insanlar olarak gerçekten tepkilerimizi gösterelim, katilleri tel’ in edelim.

Kansız- savaşsız günlere kavuşmak duasıyla hepinizi saygıyla selamlarım.

Şeyma ÖZDEMİR

Vahdet Vakfı Adına

One thought on “Ankara’da direniş 200. haftasında

  • Ankara mütevazi ama kararlı adımlarla yürüyüşüne devam ediyor. ankara’ya özgü sorunlarla uğraşmak zorunda kalan kardeşlerimizin çabalarını takdir etmek lazım.işin teknik kısmının ötesinde bir irade savaşı verdiklerini biz yakından biliyoruz.. Muhakkak bu şahitlikleri “din günü” yüzlerini ağartacaktır.kemalizmin kalbinden yapılan bu izzetli çıkışa destek verelim.
    Rabbimiz yar ve yardımcıları olsun.

Bir cevap yazın