Suudi rejimi Yemen’de katliama devam ediyor

Suudi Arabistan, Yemen’in Saada şehrinde yaşayan Husi hareketine mensup Yemenlilerin, Suud topraklarına saldırdığı ve güvenlik güçlerini öldürdüğü bahanesiyle başlattığı katliamı devam ettiriyor. Husiler ise Suudi rejimin yalan söylediğini ve katliamlar için bahane kılan olayın aslının şöyle olduğunu ifade ediyorlar: “”Bizim Suud topraklarında bulunduğumuz iddiası kesinlikle yalandır, aslı yoktur. Bu iddiayla, meydana gelen olaylar çarpıtılmaktadır. Üzülerek söylemeliyim ki meydana gelen olay Suudi Arabistan’ın topraklarını, Yemen ordusunun kullanmasına fırsat vermesi ve bizi arkadan çevrelemelerine izin vermesidir.”

Yemen rejimi Husiler’in “terörist” olduğunu, El Kaide’nin de Husilere destek verdiğini ileri sürerek, “Husiler bu savaşta büyük bir bedel ödeyeceklerdir” diyor. Yemen rejiminin Husilerle 5 yıldır sürdürdüğü savaşta bugüne kadar 2000 kişi öldü ve 150.000 kişi de evsiz kaldı.

Katliam sürüyor

Suudi Arabistan ve Yemen’in Saada şehrini hedef alan saldırıları ise aralıksız bir şekilde sürüyor. Suud ve Yemen orduları, Saadalı bebekleri katletmeye devam ederken Yemen kaynakları, insanların kanını donduracak katliam görüntülerini yayınladı.

Yemen savaş uçaklarının, savaş alanında 50 km uzaklıktaki bölgeye füze yağdırması sonucu 70 kadın ve çocuk hayatını kaybetti, yüzlerce de yaralı var.

Tüm bu katliamlar karşısında ise dünya kamuoyu bir kez daha sessizliğe büründü. Türkiye’de ise tepkiler yeni yeni yükselmeye başlıyor.

Platform haber

 

Bir cevap yazın