DTP’den Ece Nur için soru önergesi

DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, 12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilmesi ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Diyarbakır merkez Hamravat İlk Öğretim Okulunda okuyan 12 yaşındaki Ene Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle başka bir okula sürgün edildiği haberlerinin basında yer alındığının hatırlatıldığı önergede, Diyarbakır’daki bir çok STK’nın yapmış oldukları basın açıklamasında da olayı doğruladıkları ve Ece Nur’un şahsında gerçekleşen hak ihlallerini kamuoyunun gündemine taşıdıkları ifade edildi. Selahattin Demirtaş, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun “Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması” için aşağıdaki soruları sordu:1- Bakanlığınızın Ece Nur Özel’in zorla başka bir okula gönderilmesi ile ilgili bilgisi var mıdır? Bu konuda soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Ece Nur’un eski okuluna geri dönmesi için girişimde bulunacak mısınız?

2- Diyarbakır’da başörtüsünün özgür olduğu ve olmadığı okullar var mıdır? Yoksa Ece Nur neden başka bir okula gönderiliyor?

3- Başörtüsünün bir inanç özgürlüğü olduğu ve kişilerin kendi inançları doğrultusunda yaşama hakları olduğuna göre, Bakanlığınızın başörtüsü mağdurları konusunda almayı düşündüğü herhangi bir idari tedbir var mıdır?

4- Ece Nur Özel’in inancından ötürü ayrımcılığa maruz kalması karşısında küçük Ece’den ve ailesinden bir telefonla da olsa özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

Islah-Haber

 

Bir cevap yazın