Akyazı: Danıştay’a boyun eğecek kurbanlık değiliz

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun 147.  eyleminde Danıştay protesto edildi. “Danıştay mı, karıştay mı” ve “Hukuk kılığında zulüm” dövizlerinin taşındığı eylemde basın açıklamasını platform adına Mazlum-Der Akyazı Şubesi sözcüsü İrfan Alemdar okudu. Alemdar, açıklamada “Bu yasakçı darbeci kararlara boyun eğmeyeceğiz. Bu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz. Halkımızın geleceğinin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz.” denildi.

Basın açıklamasının tam metni:

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 147. basın açıklamasında beraberiz.

Alemi İslam’ın Mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyoruz.

Danıştay katsayı adaletsizliğini kaldıran YÖK Genel Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Milyonlarca gencin ve ailelerinin Bayramlarını zehir eden bir karar verdi. Hukuk epeydir yoktu. İnsaf için acaba diyorduk belki azıcık kalmış olabilirmiydi. Heyhat çoktan gitmiş.

28 Şubatta YÖK hukuksuz biçimde katsayı uygulaması getirdi. İptali için Danıştay’a gidildi yetki YÖK’tedir dendi.

Önceki kararla yetkili olduğu kayıtlara giren YÖK yeni bir karar veriyor, ucube bir gerekçe ile yürütme durduruluyor.

Herkese göre değişebilen “Hukuk’a uygunluk” kavramının arkasına saklanıp idari anarşiye sebep oluyor. Yargının tek görevi tek derdi yürütmeyi durdurmak yasamayı kilitlemek olmuştur.

Gerekçede yargının eğitiminin amaç ve ilkelerini belirlediğini görüyoruz. O zaman parlomentoya hükümete gerek yok.Ülkeyi yargı yönetsin.YÖK düzenleme yaparken meslek lisesinde okuyanlara imtihansız, ayrıcalıklı bir sınavla üniversiteye girmelerini mi istiyor.Öyle bir şey yok peki eşit şartlarda yarışmakta ne mahsur var.Bunun adaletsizlik neresinde.Çocuklarımızın eşit şartlarda imtihana girmelerinden niçin rahatsız oluyorsunuz.

Bu yasakçı darbeci kararlara boyun eğmeyeceğiz. Bu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz. Halkımızın geleceğinin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Darbe yanlısı İstanbul Barosu başkanlığıyla yasakçı zihniyet el ele vererek adaleti ve hukuku darbeci hegemonyaya kurban etmiştir.

Darbeci anlayış eğitimden, siyasetten, medyadan, hukuk sisteminden mutlaka temizlenmelidir. Geleceğimizi yıpratmaya yönelik harekatın farkındayız. Hakkımızı ve özgürlüğümüzü sonuna kadar savunma kararlılığındayız.

Danıştay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına boyun eğecek kurbanlıklar değiliz.

Halka savaş açanlar ne zaman kazanmışlar ki şimdi kazansınlar. Asla kazanamayacaklar. Kazanan halkımız olacak. İnancımızı ve geleceğimizi sonuna kadar savunacağız. Darbeci zihniyetin kuklaları iyice duysunlar.

Tüm insanlığın zalimlerin zulmünden kurtulduğu bayramlara kavuşmak temennisiyle gelecek hafta Cumartesi günü saat 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum-der Sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın