Bayramlar işgaller altında geçiyor

Yıllardır zulüm ve baskı altında olan milyonlarca insan yine Kurban Bayramı’na evsiz, yurtsuz, aç ve susuz giriyor. Dünyanın birçok bölgesinde hala milyonlarca insan bir sıcak tas çorba beklerken, yüz binlerce kişide mülteci kamplarında annelerinden, babalarından, çocuklarından bi haber yaşamaya çalışıyor.  Bir diğer acı verici durum ise dünyanın büyük bir bölümünde yaşanan ekonomik sıkıntılar. Dünyanın kuzeyinde yer alan ülkeler obez sorunu ile boğuşurken, güney yarım küresinde bulunan ülkelerde ise çocuklar açlıktan ölüyor. Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte semaya yükselen eller bu bayramda yine umut dileyerek, yardım isteyecek…

Afganistan-Irak: Kan ve gözyaşı
Dünyanın birçok bölgesinde savaşlar sürerken, en korkunç işgaller ise Müslümanların yaşadığı Ortadoğu, Asya, Afrika’da gerçekleşiyor. 2003 yılında ABD öncülüğünde harekete geçen koalisyon güçleri, uydurma birkaç sebeple Irak’ı işgal etti. Yıllardır süren işgalde, milyonlarca masum Iraklı Müslüman’ın hayatı son buldu. İki milyon kişinin hayatını kaybettiği Irak’ta, ayrıca 5 milyonun üzerinde çocuk yetim kaldı. 1 milyon kadının ise dul kaldığı yapılan araştırmalarda otaya çıktı. İslam dünyasının en korkunç acılarının yaşandığı bir başka bölge ise sürekli işgallerle boğuşan Afganistan. Milyonlarca Afgan mücahit ise vatanlarının işgal edilmesinden dolayı direnmeyi sürdürüyor. Bu bayramda Afganistan’daki milyonlarca Müslüman Kurban Bayramı’na hüzün ve acılarla giriyor.

Ahh Gazze!
1 buçuk milyar İslam alemini derinden sarsan en büyük acı ise Filistin’deki işgal durumu. Sadece İslam dünyası değil uluslar arası örgütler ile diğer batılı insan hakları savunucularının bile isyan ettiği bölgede 50 yıldan fazladır, bir baskı ve zulüm furyası devam ediyor. İçinde bulunduğumuz yılın ilk aylarında Siyonist güçler tarafından başlatılan saldırılar yaklaşık bir ay sürdü. Gazze’deki seçimle iş başına gelen Hamas’a tahammülleri olmayan Siyonist güçler, bu saldırılarda kullandıkları silahlarla insanları yakarak yok etmeye çalıştı. 900 kişiden fazla masum insanın hayatının son bulduğu bu son saldırılarda uluslar arası güçler yine bildiğini okudu. BM ve Batı Devletleri yaptıkları açıklamalarla neredeyse mazlum Filistin halkını suçlu göstermeye kalktı.

Dünyada 140 milyon yetim var
Yapılan araştırmalar, dünyada yaklaşık olarak 140 milyon çocuğun yetim olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Dünyanın birçok bölgesinde süren savaşlar, iç karışıklıklar, açlık ve kuraklık gibi sebeplerden annesini ve babasını kaybeden milyonlarca çocuğun olması dikkat çekiyor. Dünya üzerinde her gece 60 milyon çocuk aç olarak uyumaya çalışırken, 90 milyon çocuk ise sokaklarda yaşamlarını sürdürüyor.

En taze acı: Doğu Türkistan
İçimiz acıtan en taze acı ise Doğu Türkistan’da yaz aylarında Çin saldırıları ile yaşanan ölümler. Temmuz ayının başında bir bahane ile Komünist Çin Ordusu, Müslüman Doğu Türkistanlıların üzerine saldırıya geçerek, 1500 Uygur Müslüman’ını şehit etti.

Patani’de Tayland zulmü
Bu bayram en acılı bir şekilde Patani’de de kutlanacak. Ancak Patanili Müslümanlar hala saldırıların altında yaşamlarını sürdürüyor. Tayland Ordusu ile yüzyılın başından beridir sürdürülen savaşta, binlerce Patanili Müslüman ya şehit oldu ya da uzak diyarlara göç etti.

Unutulmayan Keşmir
Yıllardır kanayan yaralardan biri de Hindistan-Pakistan sınırında bulunan Keşmir bölgesi. Nüfusunun büyük bir bölümünün Müslüman olduğu bölge yıllardır Hinduların zulmü altında inliyor.

Çeçenya, Çeçenya…
Bu acı ise yüz yıllardır sürüyor. Şeyh Şamil’in Moskof’a karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesi ise tüm hızıyla sürüyor. Bölgede bulunan binlerce Müslüman, Komünist sonrası Rusya’sında bile acı ve zulümle yaşıyor.

Dünyanın aşağısı aç, yukarısı obez
Tüm bu işgal ve saldırıların yanında ise Dünya Kurban Bayramı’na daha acı bir gerçekle giriyor. BM tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre dünyada aç insan sayısı bu yıl ilk kez 1 milyar sınırını aştığı kaydedildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun yaptığı araştırmada, geçtiğimiz iki yıla oranla bu yıl aç insan sayısı 100 milyon artarak bir milyar sınırını aştı.

Kaynak: Milli Gazete

 

Bir cevap yazın