DTP, Ece Nur için önerge verdi, bakalım AK Parti ne yapacak?

O, daha 12 yaşında sürgünle tanıştı. Ece Nur Özel, yüz binlerce başörtülü mağdura daha 12 yaşındayken katıldı. Bağnaz, yasakçı, tek tipçi eğitim sisteminin yasaklarına direnen küçük direnişçi.  Okuduğu Diyarbakır merkez Hamravat İlk Öğretim Okulunda başörtü taktığı gerekçesiyle, önce ikna odalarına alındı. Başını açması için günlerce psikolojik baskılara maruz kaldı. Olmadı, tutanak imzalatılmak istendi. Son olarak da alıştığı okul arkadaşlarından koparılıp, oturduğu evin uzağında bulunan Vali Nafız Kaya İlk Öğretim Bölge Okuluna sürgün edildi.  Yüz binlerce sessiz çoğunluğun sesi olan Ece’nin sürgün haberinin basına yansıması üzerine harekete geçen Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, kitlesel bir basın açıklaması yaparak olayı kamuoyunun gündemine taşıdı.

Küçük başörtülüye yapılan sürgünü vahim bulan DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, cevaplandırılması talebiyle Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Bu arada olayla ilgili görüşlerine başvurmak istediğimiz Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurahman Kurt ise, olaydan haberi olmadığını ifade ederek görüş beyan etmek istemedi.

Demirtaş: Ak Parti Samimiyet Sınavında

12 yaşındaki Ece Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilmesi ile ilgili Meclis’e soru önergesi veren DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, 12 yaşında bir kız çocuğunun başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilmesini kabul edilemez buldu.

Demirtaş, Diyarbakır merkez Hamravat İlk Öğretim Okulunda okuyan Ene Nur Özel’in başörtüsü taktığı gerekçesiyle başka bir okula sürgün edildiği haberleri ve olayın Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının gündeme getirmesi üzerine harekete geçtiğini ifade ederek, “Ben de bir Diyarbakır Milletvekili olarak, harekete geçtim. Bizler, başörtüsünü inanç özgürlüğü bağlamında değerlendiriyor ve kişilerin kendi inançları doğrultusunda yaşama haklarının hiçbir gerekçeyle engellenmemesi gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“12 yaşındaki bir kız çocuğunun bulunduğu okuldan başka bir okula sürgün edilmesini ciddi bir inanç özgürlüğü ihlali” olarak değerlendiren Demirtaş, bu dayatmanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söylüyor.

Başörtü yasağının yüz binlerce kişiyi mağdur ettiğini sözlerine ekleyen Demirtaş, Ak Parti’nin soruna olan duyarsızlığından ve tutarsızlığından yakındı. Meclis’e verdikleri soru önergesiyle Ak Parti’nin samimiyetini sorgulamayı hedeflediklerini kaydeden Demirtaş, “Ak Parti bir çok konuda olduğu gibi başörtüsü konusunda da samimi değil. Bizler, Meclis’e soru önergesi vererek Ak Parti’nin samimiyetini sorgulamayı hedefledik. Olayın takipçisi olacağız.” dedi

“Kürt açılımı”nın başörtülüleri kapsayıp kapsamadığıyla ilgili sorumuzu da yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi:

“Kürt açılımı, inanç özgürlüğünü de kapsamalıdır. Bizler defalarca söyledik, bir daha söylüyoruz. Kürtler kendi anadillerinde dua etmedikçe, kendi anadillerinde ibadet etmedikçe, kendi anadillerinde, sosyal, siyasal ve ekonomik işlerini düzenlemedikçe, Demokratik açılım sorgulanmaya ve fiyaskoyla sonuçlanmaya mahkûmdur. Ak Parti’nin tartışmaya açtığı açılım, bu gibi beklentileri karşılamaktan çok uzak. Bu beklentiler karşılanmadığı sürece, televizyonlarda Kürtçenin serbest edilmesinin fazlaca bir anlamı yoktur.”

Emin Altun / Islah-Haber

 

One thought on “DTP, Ece Nur için önerge verdi, bakalım AK Parti ne yapacak?

  • yahu bu adamları anlayamıyorum. 12 yaşındaki kızın türban takma kararına saygı duyup ortalığı ayağa kaldırıyorlar. ? 18-19 hatta 20-25 yaşlarındaki kızları onların istemedikleri birini severlerde töre Diye öldürülüyorlar? YALAKA! bunlar yaa. kesin biryerden bir çıkarı vardır bu kızcağızın babasının. YALAKA. YALAKA

Bir cevap yazın