Gazze’de ilaç stoku bitmek üzere

Gazze’deki işgal ve dram sürüyor. İşgal güçleri, Kurban bayramında dahi tünelleri bombalarken, siyonist yerleşimciler Filistin köylerine baskınlar düzenlerken; Gazze’de de ilaç sıkıntısı yeniden başgösterdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ecza Depoları İdaresi, bakanlığın stoklarında birçok ilaçla tıbbı malzemenin tükendiğini belirterek, siyonist kuşatma ve sınır kapılarının kapatılması nedeniyle birçok ilacın tamamıyla bittiğini, kalanların da bitmek üzere olduğunu ifade etti. Açıklamada tükenen ilaçların çok önemli ilaçlar olduğunu belirtilerek, bunların başında böbrek hastaları, diyaliz makineleri, kemik ameliyatı gibi önemli bazı ameliyatlar için gereken ilaçlarla çocuklar için elzem bazı ilaçların geldiğini bildirildi.

Dr. Münir el-Burş açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Stoklarımızda kalan sınırlı ilaçlar da çok uzun süre dayanabilecek ilaçlar değil. Üç ay dayanabilecek sadece 10 çeşit ilacımız var. İki aya yetecek ilacımızın sayısı da 26’dır. Bir ay sonra bitecek ilaçlarımızın sayısı ise 29’dur”.

Durumun çok vahim olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı, dünyanın onurlu insanlarından Gazze’deki hastaların sıkıntılarıyla ilgilenmelerini, hastalar için gereken bütün ilaç ve malzemenin içeri girmesi için çaba harcamalarını ve mevcut stokların da bitip büyük bir felaketin yaşanmasının önüne geçmelerini istedi.

Filistin Haber

Bir cevap yazın