“Karar parçası”na tepkiler dinmiyor

Danıştay’ın katsayı düzenlemesini “eşitlik eşitler arasında olur” gibi adaletsiz bir mantıkla durdurmasına yönelik tepkiler dinmiyor. Danıştay’ın kararını ‘hukuk cinayeti’ olarak niteleyen Sivil Toplum Kuruluşları, haksız buldukları iptali protesto ediyor. Batman Düşünce ve İnanç Platformu üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir-Sen Batman Şube Başkanı Şafi Özperk, “Tabi olduğu yasaya göre insan hak ve hürriyetlerini korumakla yükümlü İstanbul Barosu veya Baronları, bizatihi insan hak ve hürriyetlerine ve akla zarar bir mantıkla Ergenekon davası sürecinde olduğu gibi hukuksuzluğun tarafı olmuş ve YÖK’ün kararını Danıştay’a taşımıştır. Danıştay 8. dairesi ise YÖK’ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini maalesef oy birliği ile durdurmuştur. Öncelikle ifade etmek gerekir ki ilgili Danıştay kararı hukuksal dayanaktan yoksun olup keyfi ve ideolojik Saiklerle verilmiş bir karardır” dedi.

Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Kayseri Şube Başkanı Cafer Beydilli, Danıştay’ın katsayı uygulaması ile ilgili aldığı karara tepki göstererek, “Ülke 10 yıllık katsayı zulmüyle çok şeyler kaybetmiştir. Birileri siyasi kaygılarla ülkenin geleceğini karartıyor” dedi.

Çubukçu: Gerekirse yasal düzenleme yapabiliriz
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay 8. Dairesi’nin YÖK’ün katsayı kararının yürütmesini durdurmasının hukuki olmadığını söyledi. Çubukçu, gerekmesi durumunda yasal düzenleme yapabileceklerini ifade etti. Çubukçu, Meclis’te basın mensuplarının sorusu üzerine, Danıştay’ın aldığı kararı eleştirdi. “Verilen karar adil mi, hukuki mi” diye soran Çubukçu, “Vicdani ve toplumsal karşılığı olmayan hiç bir şey adil değil. Bunun gençlerin vicdanında ve benim vicdanımda hiç bir karşılığı yok.” dedi. Çubukçu, Danıştay’ın kararı sonrasında gerek olması durumunda yasal düzenleme yapacaklarını vurguladı.

Hükümet köklü çözümler üretmek zorunda
Hükümetin büyük bir ehemmiyetle konunun takipçisi olması gerektiğini belirten Anadolu Gençlik Derneği Başkanı İlyas Tongüç ise “Başörtüsü Anayasa Mahkemesi’nden döndü, katsayı Danıştay’dan döndü. Hükümet artık bu sorunlarla gerçek boyutuyla yüzleşmek zorundadır. Hem katsayı engelini hem de başörtüsü yasağını sonlandıracak köklü çözümler ortaya koymalıdır. Denedik, olmadı diyerek milletimizi oyalamaktan vazgeçmelidir. Zira Milletimizin bu yasaklara artık tahammülü kalmamıştır.”diye konuştu. Başörtüsü ve katsayı sorununun her yıl yüz binlerce mağdur ürettiğini dile getiren Tongüç, hükümetin yasağı ortadan kaldırmak için başta Anayasa değişikliği olmak üzere elinden gelen bütün tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Milli Gazete

 

 

Bir cevap yazın