Milli Eğitim Müdürü, başörtülü veliyi toplantıya almadı

Başörtülü kadınlar, kamusal alan bahanesiyle sosyal hayattan kovulmaya devam ediyor. Ayrımcılığın ve zulmün her gün yüzbinlerce kez yaşandığı bir düzen, acımasızca sürdürülüyor. Bursa’nın Kestel ilçesinde gerçekleşen yobazlık bunun son örneği. Kestel İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya davet edilen Toki İlköğretim Okul Aile Birliği Başkanı Sevda Can, başörtülü olduğu gerekçesi ile toplantıya alınmadı. Olay Gazetesi’nin haberine göre okul binasında gerçekleştirilen toplantıya gelen Sevda Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan’ın kendisine toplantının yapıldığı yerin kamusal alan olduğunu ve bu nedenle kılık kıyafet yasası gereği başörtüsünü çıkarması gerektiğini söylediğini ifade etti. Başörtüsünü çıkarmaması üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ‘Bu koşullarda sizin bu toplantıya katılmamanız daha iyi olur’ demesi üzerine toplantıyı terk etmek zorunda kaldığını belirten Can, bu uygulama ile temsilcisi olduğu kurumun hiçe sayıldığını, inanç özgürlüğü ve temel insan hakkı olan kılık, kıyafet tercihine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bu ahlaksızlığın hesabı kimden sorulacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda ve müdürlüklerde muhafazakar/dindar idarecilerin kadrolaştığının bilindiği bir süreçte böyle bir zulmün yaşanması elbette ibret vericidir. Korkaklık, artık içselleştirilmiş ve zalimlik de maalesef yaygınlaşmıştır. Her yeri yasaklarla ören bu zihniyete makam ve mevki uğruna teslim olup, bir zamanlar karşı çıktıkları yasakları uygulamaya başlayanlar, bir gün halka, değilse Hakk’a hesap vereceğini unutmamalıdır.

Platform Haber
Haberin tamamı için tıklayınız.

 

 

One thought on “Milli Eğitim Müdürü, başörtülü veliyi toplantıya almadı

  • Eşleri kamusal alanlardan kovulan millet vekillerinin kurduğu hükumet tarafından atanan bürokratlar, Halkı başörtülü olduğu gerekçesi ile kamusal alandan kovuyor. Böyle paradokslara ancak bu topraklarda şahid olunur. CHP yi de bu günlere kadar sırtlarında taşıyanlar dedeleri Dersimde CHP iktidarı tarafından katledilen Aleviler değilmi?

Bir cevap yazın