Darbe “şüphelisi” olduklarına şüphesi olan?

ergenekon davası, ergenekon
ergenekon davası, ergenekon, darbe planları

 

Nokta Dergisi, “Darbe Günlükleri”ni yayınladığında ciddi bir kamuoyu baskısı oluşturulmuş, iş derginin kapanmasıyla sonuçlanmıştı. Fakat son gelişmeler gösteriyor ki, o günlüklerde anlatılan gerçektir ve darbe planlayanlar için sorgu vakti gelmiştir. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek hakkında ikinci Ergenekon iddianamesinde yer alan çok sayıda delil de darbe girişiminin nasıl hazırlandığını ortaya koyuyor. Ergenekon davası sanığı eski emekli Orgeneral Hurşit Tolon’da ele geçirilen dijital veriler arasından çıkan ‘Operasyon’ isimli belge bunlardan biri. Belgede “çok sayıda generalin, önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü istifa ettirmek, daha sonra da AKP iktidarını düşürmek amacıyla uygulanacak bir strateji belirlediği ve uygulamaya koyduğu tespit edilmiştir.” ifadesi yer alıyor.

 

Nokta Dergisi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş ise tüm bu gelişmeleri Haber Türk gazetesine şöyle değerlendirmiş: “Bu olması gereken bir şeydi. Ergenekon davasının özünü gizli darbe girişimlerinin oluşturduğunu geçen hafta savcı ifade etmişti. Dolayısıyla böyle bir suç iddiası varsa o dönemin komutanlarının ifadesinin alınması kaçınılmaz bir süreçti. Geç kalmış bir gelişme. Şimdiye kadar, ‘Bu planda tanklar mı yürütülmüş ki, bu suç değildir’ fikri dolaşıyordu ortalıkta. Bu girişim ile savcıların bu düşünceleri ciddiye almadığı gösterilmiştir. Darbe girişiminde bulunmanın da, plan yapmanın da meşru olmadığını göstermesi bakınmadan Türkiye’de yeni bir dönem açılmıştır diyebiliriz.”

Kuvvet komutanları tutuklama talebiyle mahkeme göndermesi ve mahkemenin de talebi kabul etmesi halinde hareketli bir baskı kulisinin başlayacağı söylenebilir. Bakalım bu komutanlar da, tutuklama kararı çıktığı durumda yürütülecek kulisler neticesinde öncekiler gibi ellerini kollarını sallaya sallaya dışarı mı salınacak? Şüphesiz bir darbe girişiminin sorgulanması ve bazı kuvvet komutanlarının yargılanması önemli bir gelişmedir, fakat akamete uğrayan her sürecin beraberinde yeni sorunlar getireceği ve askeri vesayeti güçlendirme ihtimalinin olduğu da gözden kaçırılmamalı…

Platform Haber

Bir cevap yazın