Türkiye “Müslüman İsrail” mi olacak?

“Müslüman İsrail” başlıklı yazısında Star’ın başyazarı Mehmet Altan, Türkiye’deki değişim sürecindeki dinamiklerin doğru anlaşılması gerektiğine dikkat çekti. Altan, Türkiye’nin ekonomik olarak da, sosyal olarak da 57 Müslüman ülkenin en gelişmişi olduğunu ve bu sebeple diğerlerine “örnek” ya da “vitrin” olabilecek bir önceliği bulunduğunu söylerek, Türkiye ve ABD ilişkilerinde bu önceliğin ıskalanmaması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı’nın Afganistan politikasına ilişkin çelişkisini ise gündeme almayan Mehmet Altan’ın yazısından ilgi çeken bölümü sizinle paylaşıyoruz: ” Amerika’daki “yüksek teknoloji” sektörleri, daha hızlı yol almak ve genişlemek için İslam âlemini uluslararası sisteme dâhil ederek, daha çok geliştirmek ve zenginleştirmek istemekte… Müslüman ülkeler daha çok ve çabuk kalkınsın ki “ileri teknolojilere” talep yükselsin, Bilgi Çağı daha rahatlıkla yol alsın.

Obama’nın barışçılığı boşuna değil… Demokratik kanallardan sağlanacak olan köklü bir barış öncelikle silaha giden parayı engelleyecek, ülkelerin kalkınmasını hızlandıracak. “Demokrasi, insan hakları ve piyasa ekonomisi” üçgeni, aynı Clinton Dönemi’nde olduğu gibi yeniden yeryüzünün hızlı hamlesinin değişmez reçetesi olmakta.

ABD, İslam âlemini, en gelişmiş Müslüman ülke olan Türkiye üzerinden uluslararası sisteme eklemleme peşinde. Türkiye’nin iç ve dış gelişmelerini bu açıdan okuyamayan yaya kalır.

***

Türkiye bir yandan değişiyor bir yandan “vitrin” özelliğiyle İslam âlemindeki ve bölgesindeki gücünü pekiştiriyor. Ama İslam âleminin “vitrin” ülkesinin de sağlam bir demokrasiye, insan haklarına, zenginliğe kısacası AB standartlarında bir ülke olmaya ihtiyacı var… Bu sağlanmadan “vitrin” olma özelliği her zaman iki arada bir derede kalacak… Kırılgan olacak.

***

Türkiye-ABD ilişkilerini…

Ve bunun bugünkü temsilcisi konumundaki Erdoğan-Obama görüşmesini sadece “dosyalar” üzerinden okuduğunuzda, bu büyük resmi ıskalama ihtimali var.

Hâlbuki bu iki ülke arasındaki temel konu, Türkiye bu resimdeki konumunu, yerini ne ölçüde sahiplenip, hangi etkinlikte başaracağı…

Ankara ve uzantıları maalesef dünyaya “değişim vizyonu” üzerinden bakamıyor… Bu zafiyet, ülkenin büyük şanslarını hep kör topal bırakmakta. Örneğin, Ortadoğu’daki alt üst oluşu uzun vadeli tarihsel bir perspektif üzerinden okuyabilsek, Kürt açılımı PKK’ya endekslenmeyecekti… Ama Ankara bu gelişmelere “askeri mantıkla” sadece PKK üzerinden baktı ve olmadık bir noktaya savruldu.

Ortadoğu’ya PKK üzerinden bakmak yerine, PKK’ya yeni oluşum üzerinden baksa, “açılım” bu kadar sığ ve sıhhatsiz hale gelmeyecekti.

***

Bugünkü görüşmede, eğer iki taraf da “tarihsel büyük resmi” görür ve iyi değerlendirirse, Türkiye muhtemelen “Müslüman bir İsrail” haline gelecek… Ortadoğu için de, dünya için de önemli bir merkez haline gelecek. Yok, dünya vizyonuna değil, PKK olayında olduğu gibi olaylara bölük pörçük zihinsel bir bakışla yaklaşılacaksa, o zaman da bizi gene “ittire kaktıra” yol alacağımız zahmetli ve zorlu yarınlar bekleyecek…”

Star Gazete

Bir cevap yazın