Afyon: Başörtüsüne özgürlük talebimiz sürüyor

Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu üyeleri başörtüsü yasağına karşı eylemlerine devam ediyor. Anıt Park önünde başörtü yasağını protesto ederek yasağın kaldırılmasını isteyen, kaldırılmadığı müddetçe eylemlerine devam edeceklerini belirten Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu üyeleri geçtiğimiz aynı yerde aynı saatte ve aynı amaç için tekrar bir araya geldi. Önceki eylemdekinden daha kalabalık gelen göstericiler yine başörtülü ve başı açık kadınlar ile onlara destek vermeye gelen erkeklerden oluştu.

7 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu üyeleri adına basın açıklaması yapan Avukat Murat Uçur, “Dumansız Hava Sahası Kanunu ile insanlar artık dumansız hava soluyorlar. Birde yasaklı hava sahası vardır ki, bu havayı yıllardan beri bütün Türkiye solumak zorunda kalmış ve solumaya da devam etmektedir. Genç kızlarımızın, kadınlarımızın, ailelerinin, yakınlarının, sevenlerinin sağlığını bozan, umutlarını çürüten, geleceklerini karartan bu havayı artık solumak istemiyoruz. Dumansız hava sahası gibi yasaksız hava sahası istiyoruz” dedi.

Sigara dumanı gibi başörtü yasağının da sağlığa zararlı olduğunu belirten Uçur, “Başörtüsü yasağı, insanın sadece sağlığını değil; eğitim hakkını, çalışma hürriyetini, geleceğe dair ümitlerini, beklentilerini ve mutluluğunu da olumsuz etkiler. Hatta öldürür. Bu bakımdan sigara dumanı ile başörtüsü tam bir paralellik arz eder; ikisi de sağlığa zararlıdır, ikisinin de görüntüsü kötü ve kirlidir. İkisinin de sonucu gasp edilmiş özgürlüklerdir. Gülümseyen oksijen kardeşimiz gibi bizlerde gülmek istiyoruz. Yasaksız hava sahası istiyoruz. Lütfen havamızı kirletmeyin” dedi.

Bir cevap yazın