Ceylan’ı daha kaç kez vuracaksınız?

Diyarbakır’da, dağda koyun otlattığı sırada atılan havan topuyla hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ceylan Önkol için hazırlanan fezleke tam bir rezalet.  İnsafsızlık ve vicdansızlık, o dağlarda halen kol geziyor. Jandarma Karakol Komutanı’nın hazırladığı fezlekede “bölgedeki köy ve mezraların teröre müzahir insanlardan oluştuğu” iddia edilerek, “Normal olarak bölge insanın genel eğiliminin her türlü konunun terör olayı olarak istismar edilmesi ve devletten her halükarda tazminat ve para almaya çalışıldığının bilinen bir gerçektir” denildi. Bu korkunç bir iddiadır, utanmazlık ve ahlaksızlıktır!

Fezlekeye göre şüpheli yok. İddialar ise çok. Mesela Ceylan’ın ailesinden bir kişinin PKK’nın dağ kadrosunda olduğuna dikkat çekilmiş. Olayla ne ilgisi var? Diyelim ki öyle, bunun Ceylan’ın katledilmesiyle ne ilgisi var! Herhalde “Ceylan’ı gündeme getirmeyin, yoksa siz de PKK taraftarlığıyla malul hale getirileceksiniz” mesajı verilmek isteniyor. Böyle bir fezleke hazırlayan zihniyetten doğrusu herşey beklenir.

Fezlekede olay hiçbir bilgiye dayanmadan ve sadece yaşananları çarpıtıp asıl suçluları saklamak için PKK’nın tuzaklamasına bağlanmış ve “Netice olarak Ceylan Önkol adlı vatandaşın ölmesinin bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklamış bir madde veye malzemenin bilinçli veya istem dışı bir davranış ile patlamasının sonucu gerçekleşmiş olduğu kanati oluşmuştur” denilmiş.

Tabi, iş pkk’ya atılınca halledilmiş olacak, öyle mi? Ortadaki o kadar aksi yöndeki delili nasıl yok etmeyi planlıyorlar acaba? Zaten olayın ilk anlarında bölgeye gitmeyen yetkililer akabinde mevcut durumu karartmak için her yolu denemişlerdi ama tamamen başaramamışlardı, yoksa şimdi delillerin toptan yok edilmesi için açılmış asit kuyuları mı var!

Adaleti, vicdanı, insanlığı ve merhameti bu karanlık ve kirli savaşta katletmeyi alışkanlık haline getirmiş bu lanetli zihniyetten kurtulmak için direnmekten başka bir şansımız yok. Zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.

İstiyorlar ki vazgeçelim, umudumuzu kaybedelim, birbirimize girelim, öfkemize yenik düşelim ve karamsarlığa terk edelim geleceğimizi. Ama bu kez olmaz. Vazgeçmek olmaz.

Hükümet ise halen yaşananların ortaya çıkarılması için hiçbir adım atmadı. Bir yandan açılım diyen, diğer yandan ise atmaya kalktığı adımdan korkan bir hükümet, yalnızca kendi altını oyar.

Platform Haber

Bir cevap yazın