Kocaeli: Ece Nur yanındayız!

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 243.hafta basın açıklamasını, 12 Aralık 2009 Cumartesi günü saat 12.30 izmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkında yapıldı.Basın açıklamasını Şefkat-Der Kocaeli temsilcisi Reyhan Balcı tarafından yapıldı.Basın açıklaması başörtü yasağı ve Danıştayın katsayı kararıyla ilgiliydi.Aynı zamanda Diyarbakır’da ilköğretim okuna başörtülü gönderildiği için , 6 kez ikna odasına alınan , okulundan sürgün edilen ve çeşitli baskılara maruz kalan , fakat “başörtüsü Allahın emri, ölüm var, cehennem var, başörtümü çıkartmam” diyen Ece Nur’a destek vardı.”ECE NUR YANINDAYIZ” yazılı pankartlarda basın açıklamasında yer aldı

Basın açıklamasının tam metni:

Gün gelecek bize kırmızı güller gülecek biz o güllerin o günlerin aşığıyız. Hak ve özgürlük güllerinin yetişeceği bize güleceği o günler için bugün buradayız. Değerli basın mensupları ve özgürlük mücadelesinin müdavimleri, Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformunun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemine 243.haftasında da hoş geldiniz.

Biliyorsunuz ilk başörtüsü öğrenci eylemleri 1967’de bir prof’un başörtülü öğrencisine, “hey sen sen başörtülü kız!, sınıfta bu kıyafetle oturamazsın ya başını aç yada dışarı çık!,” ikazıyla başladı ve o günden bu yana sürüyor .Yıl 2009 yasak hala bu cümlelerle devam ediyor.

Fırsat eşitliğini örseleyen katsayı adaletsizliği 10 yıldır meslek liselerinin üniversite yolunu kapatıyordu. YÖK’ün vermiş olduğu kararla öğrencilerimiz ümitlendi. Bu mutluluk Danıştay’ın vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile sonlandırılmak isteniyor.OZAMAN sen örtüsünden dolayı okulundan atılan hak ve özgürlüğü kısıtlanan Meryem nerdesin?.İmam hatip son sınıfında okuyup üniversite sınavlarına girecek Ayşe’nin annesi ve kendisi nerdesin?.Endüstri meslek lisesinde okuyan Can’ın kendisi ve babası nerdesin?

Hak ve özgürlük güllerinin yetiştiriciliği esnasında ortaya çıkacak engelleri kaldırmak için kendini görevli addeden sivil toplum kuruluşları ya sizler neredesiniz?.Her hafta yapmış olduğumuz eylemlerde, görünmemek için hızla yanımızdan geçen, yada bir film sahnesinden kareler izler gibi bizi izleyen başı örtülü ve başı örtüsüz izleyicilerimiz nerdesiniz? Karşımızda değilseniz, niçin yanımızda değilsiniz?

243 hafta önce başlatılan özgürlük mücadelesi hak ve adaletin tüm kurum ve kuruluşlarda tesis edilinceye kadar devam edecektir.Ümit ediyoruz ki demokratik açılımın açısına, başörtüsünden dolayı eğitim ,öğretim, yaşama hakları engellenenlerde dahil olunur.Şunu bilmeliyiz ki, bu açıyı süreçteki mücadelemiz belirleyecektir.İmam hatipli ve ailesi başörtülü başbakanımız, meslek liseli bakanlarımız, millet vekillerimiz bizi sizden daha çok kim anlayabilir?. Anlaşılacağımıza olan inancımızı muhafaza etmeye ne kadar devam edeceğiz. Hak ve özgürlük yolundaki sıkıntıları, yaşadıklarını sadece söylenmeyle dile getirenler önceliklerinizi tekrar belirleyip mücadelemizin önüne geçiniz!.

Katsayı engelinden dolayı çocuğunu meslek lisesinden almakla çözüm bulduğunu zanneden veli!, bu çözümün sancılı sürecin çıkmaza girmesine sebep olmuştur. Sonuçları süreçteki tutumlarınız belirleyecektir.

Değerli basın mensupları bizler önümüzdeki hafta da burada olmak istemiyoruz.

Burada toplanmamıza vesile olan sebeplerin ortadan kalkacağı hak adalet özgürlük güllerinin ülkemi saracağı günlerin gelmesi özlemi ve duasıyla sonuçların rabbine emanet olun.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu adına

Şefkat-Der Kocaeli gönüllü temsilcisi Reyhan Balcı

One thought on “Kocaeli: Ece Nur yanındayız!

  • Kocaeliyi takdirle izliyorum, Allah sizlerden razı olsun kardeşleim

Bir cevap yazın