Mısır’da yargı üniversitelerde peçe yasağını kaldırdı

Mısır’da idari mahkeme eğitim dairesi, Mısır Yüksek Eğitim Bakanı Dr. Hani Hilal ve Ayn Şems Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmed Zeki Bedr’in Üniversite’ye peçeli öğrencilerin girmesinin yasaklanmasına dönük kararını reddetti. Mahkemenin kararı hukuksal açıdan üniversitelere peçeli öğrencilerin girmesine yönelik engeli kaldırırken, yüksek eğitim bakanlığının büyük kriz yaratan kararını da iptal etmiş oluyor. Al Arabiya televizyonuna konuşan iki öğrenci kızın avukatı Nizar Ğarab, İdari mahkemenin 20 Aralık’ta benzer davalarda aynı kararı vereceğini açıkladı.

Avukat Nizar, öğrencilerin Pazar gününden beri Kahire üniversitesi önünde protesto amacıyla beklediğini, öğrencilerin mücadeleyi bırakmaları durumunda sınavlara da peçeli alınmama ihtimaliyle karşılaşabileceklerini söyledi.

Mısır Yüksek İdari Mahkeme’sine göre de peçe takmak bireylerin kişisel özgürlükleri arasında değerlendirilmeli ve anayasada belirlenmiş genel düzeni ve kuralları bozmadığı sürece de engellenmemeli.

Mahkeme buna göre hukuki yollara başvuran iki öğrencinin de anayasada belirlenmiş genel düzeni ve kuralları bozmadığı için haklı olduğuna karar verdi.

Mısır’da geçtiğimiz Pazar gününden pazartesi günü öğlen saatlerine kadar peçe takan birçok üniversite öğrencisi protesto gösterisi düzenlemişti.

Bir cevap yazın