Başörtülülere vatandaşlık da verilmesin

Fransa İçişleri Bakanı Brice Hortefeux burkanın kamu hizmetlerinde yasaklanması gerektiğini söylerken, başörtülü bir kadının ve eşinin vatandaşlık talebini de bu nedenle reddedeceklerine işaret etti. Fransa İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, parlamenter bilgilendirme misyonu önünde yaptığı konuşmada bir yasa çıkartılması dahil, burkanın kamu hizmetlerinde yasaklanmasını istedi. Horteufeux, böyle bir yasağın Postaneler, valilikler, okullar ve toplu ulaşım araçlarında uygulanacağını belirtirken, bunun da “teşhis edilme” gerekliliğine dayandırılacağını kaydetti.

Başörtüsünü ulusal topluluğa entegrasyonun bir kriteri yapacağını da sözlerine ekleyen Bakan Hortefeux, “Başörtüsü taşıyan bir kişiye ve kocasına oturum kartına erişimi sistematik olarak reddetmekten daha normal bir şey olamaz” iddiasında bulundu.

İçişleri Bakanı Hortefeux daha önce yaptığı açıklamalarda Fransa genelinde bin 900 kadının burka giydiğini, bunun da her 100 bin kişi için 3 vaka anlamına geldiğini söylemişti. Korsika hariç tüm bölgelerde burkalıların olduğuna işaret eden Bakan, İslami örtülü kadınların yüzde 50’sinin Paris ve bölgelerinde olduğunu kaydetti. Fransa’da niqab (gözler dışında vücudun üst kısmını örten örtü) taşıyan kadınların yüzde 90’ının 40 yaşın altında olduğu belirtilirken, bunların yüzde 25’inin din değiştirerek İslam’a geçenler olduğu, üçte ikisinin ise Fransız vatandaşı olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın