Hükümet, hak arayanlara şahin kesildi

TEKEL işçilerinin, işyerlerinin özelleştirilmesi nedeniyle özlük hakları ve kamu kurumlarına geçiş hakkı için başlattıkları eylem yağmura ve soğuk havaya rağmen 3. gününde de devam etti. Fakat bugünkü eyleme polis müdahale ederek 18 eylemciyi gözaltına aldı. Eylem alanına giren polisler yürüyüş yapmak isteyen işçilere gaz bombası attı. Bazı eylemcilerin baygınlık geçirdiği görüldü.

Çok sayıda işçi ise havuza girerek göz yaşartıcı bombalardan kendilerini korumaya çalıştı. Kendilerine verilen megafonla havuz içinde konuşan eylemciler, iş olmazsa barış ve kardeşliğin olamayacağını belirterek, hükümetin TEKEL işçilerine karşı tutumunu protesto ettiklerini söyledi.

Hükümet’in diğer bir hatası ise grev yapan TCDD işçilerine yönelik izlediği tutum. 25 Kasım’daki genel greve katıldıkları için görevden alınan 16 TCDD çalışanı için dün trenler bir kez daha durdu. Sendikalar ‘Arkadaşlarımız işe dönünceye dek eylem sürecek’ diyerek dayanışma sergilerken, TCDD ise dünkü eylemden sonra 30 çalışanı daha görevden aldı.

Hükümet’in grev yapanlara yönelik tavrı sadece demiryolu çalışanlarıyla sınırlı kalmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 4 Aralık’ta yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için bir günlük kepenk kapatma eylemi yapan 25 bine yakın eczane ile ilaç alım sözleşmesini feshetti.

Peşpeşe gelen bu haberler, Hükümet’in özellikle emeğine sahip çıkmaya çalışan kesimlere karşı tam bir devletçi tavır takındığını ve bunun sonucunda ciddi bir kesimi karşısına almaya başladığını gösteriyor. Açılım sürecini devletçi politikaların kıskacına kaptırmaya başlayan AK Parti, bu tür politikalarla tabanını genişletmek yerine yalnızca elini zayıflatmakta, merkezi bürokratik yapıya daha fazla gömülmektedir.

İslam ve Hayat

Bir cevap yazın