Akyazı: Asker anneleri niçin kışladan alınmaz, onu anlatın!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 150. basın açıklamasında beraberiz.

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni bir haksızlık ve yeni bir zulüm olayı yaşanmasın. İnancımıza yönelik gerçekleşen saldırılar ve haksızlıklar çoğu zaman tahammül sınırlarımızı zorluyor.

Başörtüsü ekseninde Müslümanların dini hassasiyetleri üzerinden provokasyonların oluşturulmak istendiği bir dönemden geçtiğimizin de altını çizmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi bu konuda en çarpıcı örnek Danıştay saldırısı ile ilgili yapılan itiraflardır.

Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılara ilişkin dava ile birleştirilen birinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanığı Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olayında, başörtüsünün figür olarak kullanılması ile ilgili olarak bunun Alparslan Arslan’ın çıkarttığı bir mesele olduğunu, başörtüsü konusunun Alparslan’ın isteği doğrultusunda işlendiğini itiraf etmiştir. Derin güçlerin başörtüsü üzerinden Müslümanlara yönelik karalama kampanyası deşifre edilmiş ve çeteciler kendi kazdıkları kuyuya düşmüşlerdir.

Önceki gün ortak değerlerimizden bahseden Genel Kurmay Başkanı Org. İlker BAŞBUĞ ‘özellikle bugünlerde binlerce yıllık sahip olduğumuz bizi birbirimize kenetleyen ortak değerlerin sıkça ortaya konulmasıdır. Bu ortak değerlere sahip çıkılmasıdır.’ BAŞBUĞ’un bu cümleleri doğrudur. Başörtülü asker yakınlarını kışladan içeri alınmayan, medya kuruluşları arasında akredite uygulananları, irticacı diye ordudan atılan subayları hangi değerler çerçevesinde kafeslendiği açıklanmalıdır.

Bu ülkede parti kapatmanın kimlere ne fayda, kimlere ne zararlar verdiğini gördük. Partileri ancak halk kapatmalıdır.

Son olarak katsayı adaletsizliğine değinmek istiyoruz. Danıştayın iptal kararından sonra YÖK tarafından geçen gün açıklanan yeni katsayı oranları bu haksızlığın azaltılması için önemli bir adım olmakla birlikte ne yazık ki bu adaletsizliğin tamamen kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme gerçekleşmemiştir. Oysa hükümet bu konuyu tamamen eşitlik ilkesi doğrultusunda yeniden ele almalıydı ve haksızlığı gidermeliydi.

Tüm Müslümanların hicri yılbaşını tebrik ederken, yeni hicri yılın inanç özgürlüğümüzün hiçbir sınırlama olmaksızın yaşanabilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Gelecek hafta
Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Anadolu Gençlik Derneği Akyazı Bşk.

Mahmut ALEMDAR

 

Bir cevap yazın