Konya: Ece Nur hepimize güzel bir ders veriyor!

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 119. eyleminde gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken, Ece Nur Özel’e de değinerek şöyle dedi: “Ülkenin gündemi, küçük bir kızın omuzlarına yüklenmiş büyük bir sorumluluğu gözler önünden uzak tutsa da müslüman halkımızın sorumluluğunu bir kız çocuğunun taşıma isteği büyük bir erdemdir. Ece Nur, yapılmayanı yapmaktadır. Yaşının küçüklüğü, erdeminin büyüklüğüyle ters orantılıdır. İnançları gereği olan örtüsünü, büyük bir onurla taşımakta, yığınların yılgınlık ve pişkinlikle seyrettiği ya da seyretmeye de cesaretlerinin bulunmadığı bir ortamda büyük bir direniş göstermektedir. Haklı mücadelesini sonuna kadar destekliyor ve küçücük vücuduyla büyük bir öğretmenlik sergilediğini ifade ediyoruz. Ece Nur büyüklere öğretmeye devam ediyor. Kulluk, pazarlık ve rant konusu yapılamaz… Ve kulluk hiçbir baskıya boyun eğdirmez. Kutlu olsun direnişin! Ve öğrencilerin çok olsun Ece Nur!…”

Basın açıklamasının tam metni:

Rahman, Rahim Allah’ın adıyla

Asr’a yemin olsun ki; insanlık hüsrandadır. Ancak iman edip salih amel işleyenler birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna. (Asr Suresi )

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

Vacibin kendisiyle tamam olduğu şey de vaciptir. Bir şey parçaları, cüzleri, zorunluluklarıyla bir bütündür. Özgürlük nasıl gerekli ve olmazsa olmaz ise özgürlüğe götüren yollar ve çabalar da öylece gerekli ve öylece zorunludur. Şartları yerine getirilmemiş her amel, her eylem gerçekleşmek hususunda imkan bulamayacaktır. Yemeden doymanın, doğmadan büyümenin imkansızlığı gibi… Özgürlük, kendisini var kılacak olan eylemlerin ve çabaların sonunda varolacaktır. Özgürlüğün izzeti, onu var kılan ameli de izzetli kılacaktır. Her kazanım, bir çabanın ürünü olacaktır. Kişi için, ancak kazandığı vardır.

‘’Filistin’e Yol Açık” konvoyu, Filistin’e yolun açık olduğunu göstermek ve kahrolasıca ambargoyu kırarak; Gazze’yi, açık hava hapishanesi olmaktan çıkarmak ve özgürlüğüne kavuşturmak için yola çıktı. Dilleri, dinleri, kültürleri farklı olan insanlar, insanlık erdemini korumak ve insanlığı içine düştüğü şaşkınlık girdabından kurtarmak için, bir ses verdiler, bir yürüyüş eylediler. İngiltere’den yola çıkan konvoy, erdemli insanların katılımıyla büyüyerek şehrimize kadar ulaştı. Bu çabayı taktirle karşılıyor, özgürlük yolunda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Bu ve benzeri çabaların insanlığa yeniden erdemi öğretip, insanlığı onurlandıracağına inanıyoruz. Emeği geçen herkese şükranlarımızı bildiyor, omuzlarındaki yükün, kaldırma güçlerinin artmasıyla, hafiflemesini temenni ediyoruz.

Onlar çabalarını ortaya koydular. Bir insanlık dramını bitirmeyi hedefliyorlar. Gazze’ye girerek mel’un ambargoyu sona erdirmek istiyorlar. Zalim ve kan dökücü siyonist İsrail, bu eylemi ve çabayı sonuçsuz bırakabilir. Şimdiden bu duruma hazırlıklı olmak, tavrımızı, tepkimizi, bu güzel eyleme desteğimizi ortaya koymak için teyakkuzda olmalıyız. Onlar Gazze’yi, biz onları desteklemeliyiz. Gelişecek olaylara karşı teyakkuz halinde olmak, elde edilecek zaferin sevincine de ortak kılacaktır.

Ülkemizde meydana gelen olaylar, ülkenin atmosferini karartmaya ufkumuzu daraltmaya yöneliktir. Muş / Bulanık’ta zirveye tırmanan provakasyonlar, ülkeyi bulanıklaştırmaya yöneliktir. Halkımızı her tür provakasyona karşı duyarlı olmaya, geleceğimizi tehtid eden provakatif gündemlerden uzak durmaya davet ediyoruz. Bir kez daha tekrarlıyoruz ki: Hak adına, Haktan olmayan hiç bir değer ve hiçbir anlayış ülkeye bir fayda getirmeyecektir. Haktan uzak her anlayış yeni bir zulümdür ve kimseye fayda getirmeyecektir.

Ülkenin gündemi, küçük bir kızın omuzlarına yüklenmiş büyük bir sorumluluğu gözler önünden uzak tutsa da müslüman halkımızın sorumluluğunu bir kız çocuğunun taşıma isteği büyük bir erdemdir. Ece Nur, yapılmayanı yapmaktadır. Yaşının küçüklüğü, erdeminin büyüklüğüyle ters orantılıdır. İnançları gereği olan örtüsünü, büyük bir onurla taşımakta, yığınların yılgınlık ve pişkinlikle seyrettiği ya da seyretmeye de cesaretlerinin bulunmadığı bir ortamda büyük bir direniş göstermektedir. Haklı mücadelesini sonuna kadar destekliyor ve küçücük vücuduyla büyük bir öğretmenlik sergilediğini ifade ediyoruz. Ece Nur büyüklere öğretmeye devam ediyor. Kulluk, pazarlık ve rant konusu yapılamaz… Ve kulluk hiçbir baskıya boyun eğdirmez. Kutlu olsun direnişin! Ve öğrencilerin çok olsun Ece Nur!…

Yeni bir dönem, yeni bir yıl hicretin coşkusuyla ve hicretin muştusuyla geldi. Çağları değiştiren, karanlıkları aydınlığa çeviren efendimizin kutlu yürüyüşü bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam edecek, medinelere, dar’üsselama götürecek olan yolu gösterecektir. Donukluğu, tıkanıklığı ve tükenmişiliği bitirip, yeni bir bahar esintisiyle kalplerimizi ve amllerimizi diriltecektir. Hepinizin hicri yılbaşını tebrik ederiz.

Özgürlük tohumlarının meyve verdiği, hicretlerimizin inkılaba döndüğü, baskının ve zulmün sona erip, özgürlüklerin hayat bulduğu bir dünyada yaşama umudu ile hepininizi 120. Haftada aynı her ve saatte buluşmak üzere
Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

Bir cevap yazın